Urška Klakočar Zupančič na facebooku o obisku Ruande in Ugande: "Vedno se bom trudila za boljši svet in noben zlobni jezik me pri tem ne bo ustavil"
Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je na svojem facebook profilu objavila "osebni zapis – ogledalo nekaterim medijem in strokovnjakom". Zapisala je, da sta za njo "uspešna obiska v Ugandi in Ruandi, kamor sem bila uradno povabljena s strani predsednic parlamentov, ugandske predsednice Anite Annet Among in ruandske predsednice Donatille Mukabalisa". Slovenija ima sicer po njenih besedah zagotovljena oba glasova za nestalno članstvo v Varnostnem svetu OZN, obetajo pa se tudi obiski predstavnikov teh afriških držav v Sloveniji.
"Žal mi je, da so slovenski mediji moj obisk spremenili v cirkus, v katerem sta bila prikazana predvsem neverjetno podcenjujoč odnos do obeh držav in očitno neznanje o dimenzijah parlamentarne diplomacije, ki jo izvajam kot predsednica Državnega zbora. Še bolj mi je žal, da se nekateri spletni mediji in njihovi komentatorji do ljudi v Afriki obnašajo izjemno nespoštljivo, celo rasistično, brez zavedanja, da smo za njihove bolečine ter počasen pravni, politični in gospodarski razvoj krivi tudi mi, Evropejci, bivši kolonizatorji afriških dežel", je zapisala.
"S predsednico ugandskega parlamenta sva spregovorili o njihovi strogi zakonodaji glede LGBTQ+ skupnosti. Zelo jasno ji je bilo predstavljeno naše stališče, saj je Slovenija sopodpisnica listine, s katero je EU obsodila ugandsko zakonodajo. V okviru spoštljivega dialoga sva se strinjali, da ima Uganda drugačno kulturo in zgodovino, na spremembo njihovih stališč pa lahko vplivamo z dobrim zgledom. Zadeva je bila izpostavljena tudi na pogovorih z nekaterimi ugandskimi parlamentarci, ki so pazljivo poslušali naše argumente". Kljub vsemu pa bo sporni zakon sprejet, saj sta proti zakonu glasovala le dva poslanca, močno pa ga podpira tudi predsednik države, ki bi lahko dal veto.
"Ruanda je po podatkih IPU (Inter-parliamentary union) prva po številu žensk v parlamentu in nam je glede tega lahko zgled. Leta 2003 so spremenili ustavo tako, da imajo ženske v 80-članskem parlamentu zagotovljenih 25 sedežev. Trenutno ima ruandski parlament 61 % žensk, vključno s predsednico. Izjavi, da je žensk pač toliko, ker so bili moški pobiti v genocidu, in da ženske pač tam so – v smislu, da kake večje dodane vrednosti pa ne predstavljajo, sta lažni in zavržni," je skritizirala izjavo bivšega ministra Jerneja Pikala.
Stroške namestitve sta nosili državi gostiteljici, letalske karte pa so bile okoli 1.600 EUR (Turkish airlines, economy class). Celoten izračun bodo novinarji prejeli od DZ, je sporočila Klakočar Zupančičeva.
https://twitter.com/Liberalec2/status/1645505368900993026
3 komentarjev
Markoff
Evropejci, kolonizatorji? Prvič slišim, da je katerakoli vzhodnoevropska država kolonizirala katerokoli področje na drugi celini. Grehe britanske krone naj nosijo, če že, ponosni potomci Elizabete in Viktorije.
Dam pa Urški povsem prav glede naprednosti Ugande - ravnokar so sprejeli zelo strog zakon zoper LGBTQ+ ideologijo. Ne dvomim, da bo njihov napreden zakon neposredno prenesla tudi v zakonodajo Republike Slovenije. Tako bomo svobodnejši in naprednejši. Predvsem pa manj rasistični.
Morda so mediji naredili cirkus iz Urškinega obiska, a s tem le sledijo njen zgled - ona je iz parlamenta namreč naredila ZOO. No, morda pa se v Slovenijo vrne tolerantnejša, zmernejša in predvsem psihično stabilnejša Urška. Četudi morda malce bolj dlakasta.
Sonatine
Na svoje stroške počni, kar želiš. Na stroške davkoplačevalcev pač ne. A tej ženski ni jasno, da jSlovenci ne plačujemo za reševanje sveta, temveč za soupravljanje Slovenije? Očitno tudi ne razume, da je na pla"ilni listi favkoplačevalcev, da ta denar ni njen in si ga je prisvajati nezakonito. UKŽ je zrela za odstop in Svoboda jo. preprosto MORA odstopiti. Njen odnos do lastnine in blagajne davkoplačvalcev in zadev, ki so ji zaupane, enostavno ni več vzdržen. UKŹ, ODSTOPITE!
Sonatine
Letalske karte niso vdi stroški. Sptemstvo, prevajalci, zaščita, varnostniki, prevozi po in pred "vostovanji", kje je vse to? Da je ni sram. Z eno besedo ne zmore utemeljiti in dokazati, da bi obisk bil kakršnekoli druge narave, razen turistične. To ni prvi tak sporen primer njenega prisvajanja javnih sredstev za turistične obiske. Povrh je sodnica in točno ve, da gre pri pfisvajanju davkoplačevalskega denarja za kazniva ddjanja. In ne le to, kot druga najvišja predstavnica države poziva novinarje in javnost k RUŠENJU USTAVNEGA REDA ter ščuva proti Ustavnim sodnikom v primeru RTV. Pa saj to niso minorni spodrsljaji, ljudje Boźji. Gre za zavestne protipravne odločitve. Svoboda MORA tu ravnsti higienično in ji pokazati vrata. Tako. preprosto ne gre več. Če ne zmore nobene osebne integritete, da bi odstopila, in očitno je ne zmore, naj ji pomagajo in jo odstopijo. Fajonova pa naj neha ta škandal taškati. Čas je, da gre UKŽ domov, potem naj svet rešuje po mili volji.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.