Ustavni sodniki danes na izredni seji o RTV Slovenija, možna celo samoukinitev sodišča
Po tem, ko je februarja Ustavno sodišče zadržalo izvajanje delov novele zakona o RTV Slovenija, na zadnji seji pa so trije sodniki z obstrukcijo preprečili popoln obrat sodišča, ki bi zadržanje izvajanja novele odpravil, je danes na izredni seji tema spet na dnevnem redu Ustavnega sodišča. Odločali naj bi o sklepu, ki bi odpravil zadržanje izvajanje delov zakona.
Drugačno mnenje kot v času zadržanja naj bi imela sodnika Matej Acceto in Rajko Knez, po poročanju Požareporta naj bi jima bili ponujeni službi sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice in Splošnem sodišču Evropske unije. Pritiski z grožnjami z medijskim ubojem in ovadbami pa naj bi se vršili tudi na sodnika Marka Šorlija, naj ne ponovi obstrukcije seje in s prisotnostjo zagotovi kvorum, potem pa, če želi lahko sam glasuje tudi proti.
Za odpravo zadržanja bi morali sodniki utemeljiti, kako so se spremenile razmere glede na februar, ko so zadržanje uvedli. Med možnimi razlagami se omenja tudi oceno, da je sodišče nezmožno odločiti o omenjeni zadevi, saj ni mogoče zbrati večine petih sodnikov, ki bi sprejela takšno ali drugačno odločitev, kar pa bi lahko pomenilo de facto samoukinitev Ustavnega sodišča, ki je najvišji varuh slovenske demokracije.
Drugačno mnenje kot v času zadržanja naj bi imela sodnika Matej Acceto in Rajko Knez, po poročanju Požareporta naj bi jima bili ponujeni službi sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice in Splošnem sodišču Evropske unije. Pritiski z grožnjami z medijskim ubojem in ovadbami pa naj bi se vršili tudi na sodnika Marka Šorlija, naj ne ponovi obstrukcije seje in s prisotnostjo zagotovi kvorum, potem pa, če želi lahko sam glasuje tudi proti.
Za odpravo zadržanja bi morali sodniki utemeljiti, kako so se spremenile razmere glede na februar, ko so zadržanje uvedli. Med možnimi razlagami se omenja tudi oceno, da je sodišče nezmožno odločiti o omenjeni zadevi, saj ni mogoče zbrati večine petih sodnikov, ki bi sprejela takšno ali drugačno odločitev, kar pa bi lahko pomenilo de facto samoukinitev Ustavnega sodišča, ki je najvišji varuh slovenske demokracije.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Markoff
Ni si težko predpostavljati, da so podobne politične razmere vladale Belorusiji, tik preden se je na oblast zavihtel Lukašenko ali v Rusiji tik pred Putinom.
No, pri nas se je najprej na oblast zavihtel skuštranec iz Geni-I-ja, nato se je začela vse hujša politična kriza.
Ne smemo pa vendarle pozabiti, da je tudi za to in za vse ostalo na svetu kriv - Janez Janša.
Andrej Muren
Samoukinitev Ustavnega sodišča v takšni kadrovski zasedbi kot je sedanja, bi bila najboljša poteza. Ali pa naj novi Zakon o RTV razglasijo za neustavnega. Videti je, da tudi vrli ustavni sodniki niso imuni na podkupovanje.
Sonatine
Samoukinitev, da bodo lažje še tistega enega ali dva, ki nista na kučanovi liniji, zamenjal čistokrvni udbovec. Kam smo prišli. Vse smrdi po novi državljanski vojni, neti pa jo Golobnjak. In boli me k za tisto zagovornico množičnega klavca v Srebrenici, časi, ko naj bi nas tile utiševali, so mimo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.