Vabilo v skupino BRICS prejelo šest držav

Uredništvo

Vir: Pixabay

Skupina BRICS – Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika – je v četrtek sporočila, da je v svoje vrste povabila šest držav. 

Novo povabljene države so Argentina, Egipt, Iran, Etiopija, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati (ZAE).

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je ob razmišljanju o trenutnem svetovnem redu na vrhu BRICS dejal, da "današnje globalne strukture upravljanja odražajo včerajšnji svet," in dodal, da je potrebna reforma, da bodo multilateralne institucije univerzalne.

"Večinoma so nastale po drugi svetovni vojni, ko so številne afriške države še vedno vodile kolonialne sile in sploh niso bile za mizo," je dejal Guterres in kot primere navedel Varnostni svet ZN, Svetovno banko in Mednarodni denarni sklad.

Ruski predsednik Vladimir Putin, ki je na vrhu v Johannesburgu nagovoril prek video povezave, je dejal, da namerava njegova država poglobiti vezi z afriškimi državami. Obljubil je, da bo ostal zanesljiv partner pri dobavi hrane in goriva.

Kitajski predsednik Xi Jinping je širitev bloka označil za "zgodovinsko" v pripombah po objavi, medtem ko je indijski premier Narendra Modi dejal, da bi morala biti zgled drugim svetovnim institucijam, ustanovljenim v 20. stoletju, ki so postale zastarele. "Širitev in modernizacija BRICS-a je sporočilo, da se morajo vse institucije na svetu oblikovati v skladu s spreminjajočimi se časi," je dejal Modi.

Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je pohvalil zanimanje drugih držav za pridružitev bloku in dodal, da je to dokaz pomembnosti njihovega prizadevanja za nov svetovni gospodarski red. Dejal je, da bo BRICS ostal "odprt za nove kandidate".

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Prihajajoči dogodki

JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00