Veter in sonce proizvajata rekordno količino svetovne energije
Po poročilu neodvisnega energetskega think tanka Ember so vsi obnovljivi viri energije lani predstavljali 39 % svetovne električne energije. Poročilo ugotavlja, da sta vetrna in sončna energija leta 2022 predstavljali rekordnih 12 % svetovne proizvodnje električne energije.
Elektrika je čista bolj kot kdaj koli prej, saj se je delež sončne energije od leta 2021 povečal za 24 %, vetrne pa za 17 %. Sončna in vetrna energija zdaj predstavljata več kot 10 % električne energije v več kot 60 državah.
Emberjev letni svetovni pregled električne energije zajema podatke iz 78 držav, ki predstavljajo 93 % svetovnega povpraševanja po električni energiji.
Evropska unija dobi 22 % svoje energije iz vetrne in sončne energije. Vendar se zdi, da države EU zaostajajo za svetovnim širjenjem vetrne energije, saj 9 % električne energije v EU izvira iz vetrne energije, kar je pod svetovnim povprečjem.
Avtorji napovedujejo tudi postopno zmanjšanje električne energije na plin skupaj z zmanjšanjem električne energije na premog, pri čemer napovedujejo, da se bo proizvodnja fosilnih goriv letos zmanjšala za 0,3 %.
Elektrika je čista bolj kot kdaj koli prej, saj se je delež sončne energije od leta 2021 povečal za 24 %, vetrne pa za 17 %. Sončna in vetrna energija zdaj predstavljata več kot 10 % električne energije v več kot 60 državah.
Emberjev letni svetovni pregled električne energije zajema podatke iz 78 držav, ki predstavljajo 93 % svetovnega povpraševanja po električni energiji.
Evropska unija dobi 22 % svoje energije iz vetrne in sončne energije. Vendar se zdi, da države EU zaostajajo za svetovnim širjenjem vetrne energije, saj 9 % električne energije v EU izvira iz vetrne energije, kar je pod svetovnim povprečjem.
Avtorji napovedujejo tudi postopno zmanjšanje električne energije na plin skupaj z zmanjšanjem električne energije na premog, pri čemer napovedujejo, da se bo proizvodnja fosilnih goriv letos zmanjšala za 0,3 %.
Povezani članki
Zadnje objave
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
marko272
V Sloveniji s soncem in vetrom proizvedemo 2% el. energije (https://www.domovina.je/pet-dokazov-da-je-ljudem-malo-mar-za-zeleni-prehod-in-podnebne-spremembe/). Imamo pa dovolj 'strokovnjakov', ki o omenjenih tehnologij ne poznajo, pa njihove izjave mediji vseeno z veseljem objavljajo. Tudi pričujoči.
Andrej Muren
To je vse v redu in prav, le da je od navedenih odstotkov do 100% še zelo daleč. Celo afriške saharske države, kjer sonce sije skoraj 365 dni na leto, ne bi mogle vse elektrike proizvesti s sončnimi paneli, vsaj zato ne, ker je pol dneva noč. V Evropi je s soncem zlasti na severu dosti slabše, pa tudi vetra ni kaj dosti. Velikih rek, ki bi jih lahko zajezili, tudi nimamo dovolj, ostane samo še atomska energija, ki gre zelenim strašno v nos. Ostaneta torej le še premog in plin, ki se ju še dolgo ne bomo mogli znebiti. Upoštevati je treba, da se poraba električne energije na prebivalca hitro povečuje - toplotne črpalke, klima naprave, vse več električnih gospodinjskih aparatov, zdaj še električni avtomobili, da o proizvodnji ne govorimo. Prehitro se napoveduje ukinitev fosilnih goriv, če nočemo doživeti gospodarskega kolapsa.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.