Visokošolska stavka se nadaljuje: Vladna ponudba je preskromna
Na vseh treh javnih univerzah v torek in sredo ponovno stavkajo. Kot prioriteto današnje stavke so izpostavili odpravo plačnih nesorazmerij, s tem pa dvig plač zaposlenim.
Kot so poudarili v Visokošolskem sindikatu, so njihovi delovni pogoji velikokrat na meji prekarnega, njihova plača pa je obenem pogosto znatno nižja od zaposlenih s primerljivo ali celo nižjo izobrazbo v osnovnih in srednjih šolah. Po besedah predsednika Visokošolskega sindikata prof. dr. Gorazda Kovačiča je trenutna vladna ponudba preskromna.
Kot je poudaril, je vlada šolnikom ponudila zvišanje plač za štiri plačne razrede, strokovnim delavcem na fakulteti pa zgolj enega. »Ta nelogična asimetrija, ta podcenjujoč odnos do delavk in delavcev z univerzitetno izobrazbo, na katerem stoji ves naš delovni proces, mi je težko razumljiv,« je poudaril Kovačič.
Na shod na Fakulteti za družbene vede so povabili ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča in ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, ki pa se nista pojavila, zato so ustvarili lutki, ki sta ju predstavljali. Enako kot prejšnjič bo tudi tokrat na javnih univerzah pedagoški proces odpadel, izpitov, kolokvijev in zagovorov zaključnih del ne bo, prav tako ne uradnih ur v strokovnih službah, knjižnice bodo zaprte, v času stavke se ne vzdržujejo informacijski sistemi.
Kot so poudarili v Visokošolskem sindikatu, so njihovi delovni pogoji velikokrat na meji prekarnega, njihova plača pa je obenem pogosto znatno nižja od zaposlenih s primerljivo ali celo nižjo izobrazbo v osnovnih in srednjih šolah. Po besedah predsednika Visokošolskega sindikata prof. dr. Gorazda Kovačiča je trenutna vladna ponudba preskromna.
Kot je poudaril, je vlada šolnikom ponudila zvišanje plač za štiri plačne razrede, strokovnim delavcem na fakulteti pa zgolj enega. »Ta nelogična asimetrija, ta podcenjujoč odnos do delavk in delavcev z univerzitetno izobrazbo, na katerem stoji ves naš delovni proces, mi je težko razumljiv,« je poudaril Kovačič.
Na shod na Fakulteti za družbene vede so povabili ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča in ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, ki pa se nista pojavila, zato so ustvarili lutki, ki sta ju predstavljali. Enako kot prejšnjič bo tudi tokrat na javnih univerzah pedagoški proces odpadel, izpitov, kolokvijev in zagovorov zaključnih del ne bo, prav tako ne uradnih ur v strokovnih službah, knjižnice bodo zaprte, v času stavke se ne vzdržujejo informacijski sistemi.
Povezani članki
Zadnje objave
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.