Visokošolska stavka se nadaljuje: Vladna ponudba je preskromna

Uredništvo

Vir: Pixabay
Na vseh treh javnih univerzah v torek in sredo ponovno stavkajo. Kot prioriteto današnje stavke so izpostavili odpravo plačnih nesorazmerij, s tem pa dvig plač zaposlenim.

Kot so poudarili v Visokošolskem sindikatu, so njihovi delovni pogoji velikokrat na meji prekarnega, njihova plača pa je obenem pogosto znatno nižja od zaposlenih s primerljivo ali celo nižjo izobrazbo v osnovnih in srednjih šolah. Po besedah predsednika Visokošolskega sindikata prof. dr. Gorazda Kovačiča je trenutna vladna ponudba preskromna.

Kot je poudaril, je vlada šolnikom ponudila zvišanje plač za štiri plačne razrede, strokovnim delavcem na fakulteti pa zgolj enega. »Ta nelogična asimetrija, ta podcenjujoč odnos do delavk in delavcev z univerzitetno izobrazbo, na katerem stoji ves naš delovni proces, mi je težko razumljiv,« je poudaril Kovačič.

Na shod na Fakulteti za družbene vede so povabili ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča in ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, ki pa se nista pojavila, zato so ustvarili lutki, ki sta ju predstavljali. Enako kot prejšnjič bo tudi tokrat na javnih univerzah pedagoški proces odpadel, izpitov, kolokvijev in zagovorov zaključnih del ne bo, prav tako ne uradnih ur v strokovnih službah, knjižnice bodo zaprte, v času stavke se ne vzdržujejo informacijski sistemi.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki