Vlada od proračunskih porabnikov zahteva predloge za znižanje svoje porabe

Uredništvo

Vir: Twitter.

Proračunski porabniki so morali včeraj na poziv ministrstva za finance in po razgovorih mesec nazaj predložiti predloge in ukrepe, s katerim bi znižali svojo porabo in skrčili načrte za prihodnji dve leti, poroča Delo.


Prihodnje leto znova veljajo fiskalna pravila in aktualna vlada bo morala za uresničitev napovedanih reform uspešno izvesti pogajanja in dogovor.


Davčni strokovnjak Tilen Božič in nekdanji državni sekretar finančnega ministrstva je izjavil, da ministrstvo čaka težka naloga zaradi vračanja fiskalnih pravil. Omenil je, da smo pri porabi blizu EU povprečja, hkrati pa naj bi bili pri davčnem zajemu 3-4 % pod njim.


Ministrstvo za finance je v omenjenem pozivu zapisalo, da so pričakovanja vseh predlagateljev finančnih načrtov za proračunska sredstva višja od njegovih zmožnosti in od obsega izdatkov iz odloka za pripravo proračuna za leti 2024 (odhodki omejeni na 15,3 milijarde evrov) in 2025 (odhodki omejeni na 15,9 milijard).


Na ministrstvu za solidarno prihodnost pod vodstvom Simona Maljevaca (Levica) so v preteklosti že bili v sporu s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem zaradi financiranja dolgotrajne oskrbe, glede trenutnih načrtov naj bi bilo na nekaterih ministrstvih prav tako neodobravanje.

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki