Vlada podpira vrnitev Tita na Brdo

Vlada podpira vrnitev bronastih skulptur, med njimi tudi kip Josipa Broza Tita, v park Brdo pri Kranju. Na poslansko vprašanje Anje Bah Žibert (SDS) so odgovorili, da naj bi bil del zbirke "brez jasne strokovne utemeljitve in mimo veljavnih zakonskih postopkov in soglasij prenesen v Pivko".
Ključni razlog za odstranitev, ustrezna konservatorsko-restavratorska obravnava, pa je po mnenju vlade "le izgovor za arbitrarni prenos kipov".
"Ker so bili s tem posegom kršeni tudi veljavni predpisi, med drugim določila zakona o varstvu kulturne dediščine, menimo, da je vrnitev umetniških del na posestvo Brdo utemeljena," so še zapisali.
Preberite tudi: Ministrica za kulturo bi nazaj kip Tita. Novi dom naj mu bo raje novoustanovljeni muzej – med Stalinom in Hitlerjem.
"Gotovo bodo omenjena umetniška dela predstavljala pomembno obogatitev vsakršne muzejske zbirke in bodo našla topel dom na kakšni razstavi ali hodniku grozot druge svetovne vojne. Verjetno nekje med Stalinom in Hitlerjem. Kajti tja Tito in njegova dediščina spada. Ob bok vsem drugim klavcem 20. stoletja."
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
7 komentarjev
Freising
Na prvo žogo bi se strinjal.
Po premisleku pa so objektivna zgodovinska dejstva drugačna.
Do socialistične republike Slovenija kot ozemeljski in pravni subjekt sploh ni obstajala.
Pred tem Slovenije kot države nihče, vključno s Trubarjem, Prešernom in Cankarjem, ni niti sanjal niti delal v tej smeri. Vsi so si prizadevali le za kulturno in jezikovno avtonomijo, politično pa ne dosti več kot za verske in socialne pravice znotraj drugih državnih struktur. Največja pobožna želja je bila, da ne bi bili razdeljeni med več dežel (kot v ranjki Avstroogrski) ali celo razkosani med 3 države, kot se je zgodilo po 1. svetovni vojni.
Da povedano drži, potrjuje koroški plebiscit, kjer so slovensko govoreči glasovali za Avstrijo. Namreč, niso se odločali za Slovenijo, ampak so odgovarjali na vprašanje v kateri "drugi" državi želijo živeti: in so se prepričljivo večino skoraj 60 % odločili za Avstrijo.
Šele z NOB in povojno jugoslovansko federacijo je Slovenija postala ozemeljski in pravni subjekt. Brez tega osamosvojitev sploh ne bi bila mogoča, ker ne bi imeli ne ozemlja, ne pravne strukture, ki bi sploh lahko razglasila neodvisno državo.
In potem še pomislek o Titu in njegovem pomenu za Slovenijo. Žal smo narod, ki smo skozi zgodovino s politično, gospodarsko, vojaško in kulturno močjo uspeli izgubiti dve tretjini narodnega ozemlja in se na teh dveh tretjinah brez posebnega odpora asimilirati in izginiti.
Le v dveh totalitarnih zgodovinskih obdobjih se je vsaj pretežni del Slovencev vendarle uprl: v času fašizma in nacizma ter v času komunizma.
Prepričan sem, da bi se brez fašizma in nacizma ter nato komunizma Slovenci na preostali tretjini ozemlja gladko iz povsem osebnih koristi asimilirali, tako kot so se naši odpadli rojaki v današnji Avstriji germanizirali, bi se Primorci poitalijanili, v Jugoslaviji pa pojugoslovanili in zlili s Hrvati v alpske Hrvate.
Da to drži, potrjuje povsem lahkotno predvidevanje postopnega zlitja slovenščine s hrvaščino v en jezik, o čemer je povsem neobremenjeno pisal sicer prvi slovenski akademik, teolog in filozof, Aleš Ušeničnik. Seveda: njemu je bila svetinja absolutna katoliška oblast, ne pa narod.
Zato, žal, mislim, da narodnega preživetja, predvsem pa slovenske države, brez totalitarizmov 20. stoletja, torej tudi Titoizma, sploh ne bi bilo.
Za svojo državo Slovenci nikoli niso imeli dovolj jajc.
Freising
Na kratko: če bi bile Avstroogrska, prva ali druga Jugoslavije "demokratične", ne bi nikoli razpadle in Slovenije sploh ne bi bilo. Morda bi, podobno kot Katalonci ali Baski, imeli jezikovno avtonomijo ali lokalno samoupravo, lahko pa tudi tega ne. Zato imajo za slovensko državo Hitler, Musolini, Tito in Stalin kar nekaj zaslug....
MEFISTO
Me veseli, da se strnjaš z menoj, da Tito vsekakor spada med odličnike, kakršni so Hitler, Musolin in Stalin!
Sonatine
In še to: je to tisti Kučanov začetek konca revolucije, o katerem so se tako naivno na Domovini? Bo prej držalo, da je bila ukinitev Muzeja osamosvojitve simbolni začetek začetek konca nejugoslovanske, demokratične Slovenije.
Če se bojo tile še dolgo zajebavali, bo prišlo do hude vstaje. Do zadnje kaplje krvi. Tako kot leta 1991.
Sonatine
Torej bo vlado treba tožiti, hkrati pa sprožiti ustrezne postopke pred EU institucijami, alarmirati svetovne medije, in tako naprej. To, kar vlada. počne, je nevzdržno. Folku se bo sfuzlalo. Jaz vam povem, da se bo.
MEFISTO
Mar lahko umetniško upodoibite Adolfa Hitlerja in razstavite njegovo podobo na protokolarnih kompleksih?
Ni mogoče, boste rekli!!
In, roko na serce, Tito je naredil Sloveniji in Slovencem več škode kot Hitler, ki je bil konec koncev štiri leta tudi naš vladar in ki je omogočil revolucionarni prevzem Titove oblasti z vsemi krvavimi ter necivilizacijskimi posledicami.
Kugy
Nekdo bi moral sprozit tozbo pred EU sodisci, proti voditeljem nelegitimne revolucije v casu okupacije in posledicno uvedbe zelo nasilne stalinisticne diktature s pomocjo Rdece armade. Na osnovi strahu povzrocenega z brezsodnimi likvidacijami vse vprek, se posebej nad narodno zavedno intiligenco, primorskimi rodoljubi, kmeti in partizani , ki niso hoteli sprejeti komunisticne diktature, je razklala narod in ga odtrgala od demokraticnega sveta skoraj 50 let.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.