Vlada ukinila dan spomina na žrtve komunizma
Vlada je na dopisni seji sklenila, da 17. maja ne bomo več obeleževali nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja. Ta dan je sicer za nacionalni dan razglasila vlada Janeza Janše.
“Sklep je bil sprejet tik pred iztekom mandata prejšnje vlade, ko naj bi slednja opravljala zgolj tekoče posle, brez sprejemanja političnih odločitev. Obenem je bil sklep sprejet brez predhodne javne in strokovne razprave,” so sporočili po dopisni seji vlade.
Ob lanskem sprejemanju sklepa so pojasnjevali, da so pri tem izhajali iz civilizacijske norme, da povzročitelje nasilja in zla dejanja merimo po istih merilih. V obrazložitvi sklepa so navedli, da je komunistično nasilje na ozemlju Slovenije od poletja 1941 do januarja 1946 terjalo na deset tisoče nasilnih smrti civilnih oseb in vojnih ujetnikov, v desetletjih komunistične vladavine z vsemi oblikami kršenja človekovih pravic in svoboščin pa je prizadelo še več sto tisoč prebivalcev Slovenije. Za nacionalni dan pa so izbrali datum, ko so leta 1942 partizani 1. čete Šercerjevega bataljona v soteski Iške umorili 49 oseb romske in štiri slovenske narodnosti, med žrtvami pa je bilo tudi 24 otrok.
Razglasitev 17. maja za nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja je sprožila različne odzive. Predsednik Gibanja Svoboda, premier Robert Golob je v odzivu zapisal, da bomo očitno morali imeti “9. maj, dan zmage, bolj pogosto, da se bomo spominjali, kaj je resnica”. V stranki Levica so ocenili, da poskušajo stranke desnice s to potezo zaplesti prebivalce v večne kulturne boje in v večne prepire o letih 1945 in 1991, ker s tem zakrivajo, da nimajo nikakršnega interesa reševati dejanskih problemov današnjega dne.
V stranki SDS so ukinitev sklepa že obsodili. Kot so zapisali, “gre za eno najbolj zavržnih in sramotnih odločitev v zgodovini samostojne Slovenije”. “Žalitev za vsakogar, ki premore vsaj trohico sočutja do sočloveka. Imena in spomin žrtev so močnejši od vlade. Spomin ostaja,” so še zapisali ob objavi fotografij s slovesnosti na Trgu republike.
Več v članku: Vlada uresničila namero in pred obeležitvijo ukinila nacionalni dan žrtev komunističnega režima
“Sklep je bil sprejet tik pred iztekom mandata prejšnje vlade, ko naj bi slednja opravljala zgolj tekoče posle, brez sprejemanja političnih odločitev. Obenem je bil sklep sprejet brez predhodne javne in strokovne razprave,” so sporočili po dopisni seji vlade.
Ob lanskem sprejemanju sklepa so pojasnjevali, da so pri tem izhajali iz civilizacijske norme, da povzročitelje nasilja in zla dejanja merimo po istih merilih. V obrazložitvi sklepa so navedli, da je komunistično nasilje na ozemlju Slovenije od poletja 1941 do januarja 1946 terjalo na deset tisoče nasilnih smrti civilnih oseb in vojnih ujetnikov, v desetletjih komunistične vladavine z vsemi oblikami kršenja človekovih pravic in svoboščin pa je prizadelo še več sto tisoč prebivalcev Slovenije. Za nacionalni dan pa so izbrali datum, ko so leta 1942 partizani 1. čete Šercerjevega bataljona v soteski Iške umorili 49 oseb romske in štiri slovenske narodnosti, med žrtvami pa je bilo tudi 24 otrok.
Razglasitev 17. maja za nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja je sprožila različne odzive. Predsednik Gibanja Svoboda, premier Robert Golob je v odzivu zapisal, da bomo očitno morali imeti “9. maj, dan zmage, bolj pogosto, da se bomo spominjali, kaj je resnica”. V stranki Levica so ocenili, da poskušajo stranke desnice s to potezo zaplesti prebivalce v večne kulturne boje in v večne prepire o letih 1945 in 1991, ker s tem zakrivajo, da nimajo nikakršnega interesa reševati dejanskih problemov današnjega dne.
Ponosni nasledniki komunistov so danes odpravili nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja, ki ga je sprejela prejšnja vlada pod vodstvom @JJansaSDS.
Gre za eno najbolj zavržnih in sramotnih odločitev v zgodovini samostojne Slovenije. Žalitev za vsakogar, ki premore… pic.twitter.com/yLwqNdammV
— SDS (@strankaSDS) May 16, 2023
V stranki SDS so ukinitev sklepa že obsodili. Kot so zapisali, “gre za eno najbolj zavržnih in sramotnih odločitev v zgodovini samostojne Slovenije”. “Žalitev za vsakogar, ki premore vsaj trohico sočutja do sočloveka. Imena in spomin žrtev so močnejši od vlade. Spomin ostaja,” so še zapisali ob objavi fotografij s slovesnosti na Trgu republike.
Več v članku: Vlada uresničila namero in pred obeležitvijo ukinila nacionalni dan žrtev komunističnega režima
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
Andrej Muren
Za take zavržence, kot so "svobodnjaki", to ni bilo presenetljivo dejanje. Očitno hočejo dekriminalizirati umore. Sedaj se iz časovne perspektive kaže pravilnost Janševega zapisa na twitterju, ko je zapisal, da če bi bili obsojeni poboji iz leta 1945, ne bi prišlo do poboja v Srebrenici. Ob tej izjavi so se komunisti v vsej nekdanji Jugi silovito razhudili, najbolj seveda slovenski. Ali to pomeni, da načrtujejo nove poboje? Na tihem se že dolgo ve, da so takšne poboje imeli namen opraviti tudi leta 1991, če bi se osamosvojitvena vojna slabo iztekla za Slovenijo.
IgorP
Andrej Muren Ustavi konje! A se vam na desnici res blede? Pustite preteklost v kateri ste bili poraženi, glejte v zmage v prihodnosti, a brez Janše! Njega je čas povozil! Je pa vas lahko sram za besedo poboji, tako kot Janšo! A se sploh zavedate časa v katerem živite?
IgorP
Tisti politik, ki na svojo roko postavlja neke spominske dneve, je diktator! In to je usmeritev, ki je Janši najbližje! Samo še SDS in njihove ovce se ukvarjajo z tem delom zgodovine, seveda z namenom, da bi se oprali svojega dela krivde! A ne bo šlo!
mopsen
In s takimi rdečimi Kmeri,sodeluje in z njimi kolaborira Nsi.
Upam,da tega ljudje ne pozabijo.
IgorP
NSi ve kje je prihodnost! Z Janšo je nimajo! Primerjavo s Kmeri pa lahko naredi samo bolani um!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.