Volilni molk: prepovedana neposredna propaganda, še vedno pa lahko izražamo stališča
Ob polnoči se je zaključila enomesečna volilna kampanja pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. Nastopil je volilni molk, ki bo veljal vse do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri. V tem času so sicer prepovedane oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, vendar pa to v skladu z odločbo vrhovnega sodišča iz leta 2016 ne velja za vse, pač pa le za organizatorje volilne kampanje.
Najvišje sodišče v državi je namreč v omenjeni odločbi, kjer je podalo razlago zakona o volilni in referendumski kampanji, razrahljalo dotedanje omejitve v času volilnega molka. Na to so na omrežju X spomnili tudi v SDS. »Volilni molk za državljane ne velja. Velja le za organizatorje kampanj. Državljani lahko neomejeno izražate svoja mnenja na družbenih omrežjih, forumih, na ulici ali drugje v javnosti,« je zapisal predsednik stranke Janez Janša.
📢 POVEJTE NAPREJ
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 21, 2026
Volilni molk za državljane ne velja. Velja le za organizatorje kampanj. Državljani lahko neomejeno izražate svoja mnenja na družbenih omrežjih, forumih, na ulici ali drugje v javnosti. pic.twitter.com/6sGqXnzj3f
O kandidatih glede na sodbo sodišča lahko govorimo tudi na dan volitev, prepovedani pa so dodatni oglasi, neposredno nagovarjanje in druga propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in z uporabo telekomunikacijskih storitev ter razdeljevanje letakov s politično oglaševalsko vsebino. Prav tako so prepovedani javni shodi ter pozivanje volivk in volivcev, kako naj volijo.
Kampanja se je sicer začela 19. februarja in se mora v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji zaključiti najpozneje 24 ur pred dnevom glasovanja. Na ministrstvu za notranje zadeve v času volilnega molka deluje dežurna služba, ki sprejema prijave domnevnih kršitev volilnega molka čez dan (med 7. in 19. uro), ponoči (med 19. in 7. uro zjutraj) pa prijave sprejema operativno-komunikacijski center Generalne policijske uprave.
Za kršitev so predvidene globe od 800 do 3.000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 300 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje, od 250 do 500 evrov za pravno osebo ali s. p. ter od 150 do 250 evrov za posameznika ali odgovorno osebo pravne osebe.
Prelomna sodba o volilnem molku
Sodba, ki je razrahljala do tedaj zelo stroga pravila volilnega molka, se je nanašala na primer Mariborčana Saša Pelka, ki ga je inšpektorat ministrstva za notranje zadeve kaznoval s 125 evri globe zaradi domnevne kršitve volilnega molka. Na Facebooku je namreč pred leti objavil intervju s tedanjim županskim kandidatom Andrejem Fištravcem in pripisal »odličen intervju, vabljeni k branju«.
Da je to kršitev zakona, je pozneje potrdilo tudi mariborsko okrajno sodišče in naložilo plačilo še višje kazni. A skupina pravnikov, med njimi Jurij Toplak, Andraž Teršek in Matej Avbelj so inšpektoratu in sodišču predočili stališče, da je takšna razlaga zakona napačna in krši ustavno pravico do svobode izražanja.
V postopku pred vrhovnim sodiščem je to pritrdilo mnenju pravnikov in postopek proti Pelku zaustavilo. V obrazložitvi je na novo opredelilo pojem »propagande«. »Za pojem propagande je konstitutivnega pomena, da gre za vplivanje ali poskus vplivanja na določen krog ali čim večjo skupino ljudi, pojem propagande pa vključuje tudi načrtno oziroma sistematično ravnanje,« je navedlo.
Vsaka izjava še ni propaganda
Obenem je opozorilo, da v zakonu ni nikjer opisan pojem javne volilne propagande. Kaznovalne določbe tega zakona so tako namenjene zgolj organizatorjem volilne kampanje in z njimi povezanimi fizičnimi osebami, ne pa posameznim fizičnim osebam, ki niso del organizatorja volilne kampanje.
V zakonu ni nikjer opisan pojem javne volilne propagande.
Objava pisanja, ki si ga je privoščil omenjeni »kršitelj« volilnega molka po pisanju sodišča »ne zasleduje neposrednega propagadnega namena, upoštevajoč, da bi kršitelj lahko s takšno objavo zasledoval tudi polemični, vedoželjni, običajno pogovorni, znanstveni ali kakšen drug namen (…) Vsaka izjava o trenutnih družbenih oziroma lokalnih razmerah, četudi kritična, še ne pomeni propagande v volilne namene, prav tako pa volilne propagande ne predstavljajo posamične objave takšnih izjav v časopisnih oziroma družbenih omrežjih,« je navedeno v sodbi.
11 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
No, meni je veliko do tega,
da bi bilo ŠTETJE NAŠIH GLASOV
- KOREKTNO IN POŠTENO.
Saj,
člani volilnih odborov so - plačani
za njih prisotnost in dela - na volitvah.
Mar ne?
L.r. Janez KK, LJ, osebno.
Xylon
Za Goloba volilni molk očitno ne velja, daj je danes veliko oglaševal Svobodo, da kradejo naprej
omega
Ne vem zakaj na spletnem forumu Domovine objavljajo privoščljive nasprotnike, kot je npr Benedik . Želim sporočiti vsem, ne gre za Janšo temveč za veliko več, za Slovenijo. Če izgubimo volitve izgubimo vsi zavedni Slovenci in tudi mnogi neslovenski a Sloveniji lojalni državljani. Naredimo vse po svojih močeh da se prerokba Benedika ne bo izpolnila.
Ljubljana
Sem videl zapis ene astrologinje.
Malo preletel, ceprav na to ne dam nic.
A groza, kaksno.morje zapisov spodaj !
Slo folk je nor , resno.bolan !
Tako da imajo kar prav tisti ki hodijo okoli in so raje slepi in gluhi.
Tudi sam gledam stran in raje grem ram kjer.ni
Ljudi..
Ker mi vec kot pol tej unicuje drzavo.in.narod, danes in jutri !
Peter Klepec
Ko ljudje nehajo verjeti v Boga, zacnejo verjeti vse sorte neumnosti. Med drugim v chemtraile😜
Ljubljana
Kaj je tole ?
Od moje ozje druzine bo SDS dobil natanko 10 glasov. Vem pa vsaj se za 10 prav tako zanesljivih.
No, se za mnoge vem, a niso.blizjnji sorodniki.
Je to stalisce ali propaganda.
Vsekakor je dejstvo !
Peter Klepec
Ni je stališče, ne propaganda, ampak informacija.
MEFISTO
Ker z obžalovanjem doživljam aktualno ljudsko oblast kot izprijeno, neodgovorno in neresno izpostavo slovenske sleparske ter plenilske levice, čutim notranjo potrebo, da celemu svetu in širje sporočim, da komaj čakam na jutrišnji dan, ko bom navsezgodaj na volišču oddal glas za najboljšo stranko SDS, ki ima tudi najbolj sposobnega voditelja. Volil bi tudi za trojček Nove Slovenije, če ne bi bila glasovnica neveljavn, ko bi volilno izbral več strank.
Impresum:
Mefisto l.r., vrstnik Primoža Trubarja, nečlan slo polit strank in nečlan nereg. združb, nenaročen, slabo plačan, čisto osebni zapis, kaznovan s premierom Globom in njegovo vlado ter koalicijo, volilec SDS, nekdanji zasvojenec z lepimi dekleti in ženskami, za aktualno proti ljudsko oblast opravilno nesposoben, z dokumenti dokazano najmenj 450 let Slovenec - sem.
roman benedik
Jansa bo spet izgubil
Ljubljana
Tudi mogoce Se bolj kot pa bomo izgubili normalni Slovenci. Sapienti sat
Peter Klepec
Prepricanja se menjajo praviloma le ob velikih nesrecah.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.