Vrhovno sodišče ZDA razveljavilo vpise na fakultete na podlagi rase
Vrhovno sodišče ZDA je razsodilo, da rase ni več mogoče obravnavati kot dejavnik pri vpisu na univerzo.
Prelomna razsodba obrača desetletja staro politiko ZDA o tako imenovanem pozitivnem ukrepanju, znanem tudi kot pozitivna diskriminacija. Pozitivno ukrepanje se je prvič prebilo v politiko v šestdesetih letih prejšnjega stoletja in se je branilo kot ukrep za povečanje raznolikosti.
Sodniki so se postavili na stran organizacije Študenti za pravičen sprejem, ki jo je ustanovil konservativni aktivist Edward Blum.
Skupina je oktobra lani pred sodiščem trdila, da harvardska politika vpisa, ki temelji na rasi, krši naslov VI. zakona o državljanskih pravicah iz leta 1964, ki prepoveduje diskriminacijo na podlagi rase, barve ali nacionalnega porekla.
Vrhovni sodnik John Roberts je zapisal: "Številne univerze so predolgo napačno sklepale, da preizkusni kamen posameznikove identitete niso premagani izzivi, pridobljene veščine ali pridobljene lekcije, ampak barva njihove kože."
Mnenje, je opozorilo vrhovno sodišče, ne pomeni, da je univerzam prepovedano upoštevati kandidatovo "razpravo o tem, kako rasa vpliva na njegovo ali njeno življenje".
Med liberalnimi sodniki, ki se niso strinjali, je bila sodnica Sonia Sotomayor, ki je zapisala, da odločitev "vrača desetletja precedensa in izjemnega napredka".
1 komentar
Andrej Muren
Ne rasa, ne spol ne bi smela biti kriterij ne za vpis, ne za zasedbo kakršnega koli položaja. Sicer imamo takoj izkrivljanje toliko opevane ideje o enakih možnostih (ne enakosti!).
Videti je, da vsi odgovorni v ZDA le še niso povsem izgubili pameti.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.