Z julijem se bodo v domovih za starejše zvišale oskrbnine

Uredništvo



Prvega julija bo najverjetneje prišlo do zvišanja oskrbnin v domovih za starejše, saj bo prenehal veljati zakon, s katerim je lani vlada omejila dvig oskrbnin.




Z ministrstva za solidarno prihodnost so v petek sporočili, da se še niso odločili, ali bodo zakon podaljšali do konca leta, kot pozivajo vodstva zavodov. Dvig oskrbnin naj bi bil od pet pa vse do 30 odstotkov. Razlog za različne odstotke je v tem, da se razlikujejo tudi domovi za starejše. "Dva javna domova, ki imata enako število stanovalcev in enako število zaposlenih, praviloma nimata enake cene. Na to vpliva različna struktura zaposlenih, ali kader mlajši ali starejši, in njihovo število napredovanj. Cena je odvisna od investicijskega vzdrževanja, kar vpliva na amortizacijo. Odvisna je od bivanjskih razmer, ali so sobe enoposteljne ali dvoposteljne itn.", je povedal Denis Sahernik iz Skupnosti socialnih zavodov.




Že zdaj je zgolj 47 odstotkov oskrbovancev oskrbnino sposobnih pokriti z lastnimi sredstvi. 20 odstotkov je takih (med temi 47 odstotki) , ki je ne morejo plačati niti s pomočjo svojcev. Če bi se oskrbnine v povprečju zvišale za 15 odstotkov, bi se po oceni Sahernika delež oskrbovancev, ki so si bivanje v domu sposobni plačati, spustil krepko pod 40 odstotkov.

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki