Zaradi vladnih ukrepov se bodo podražili domovi za starejše

Uredništvo

vir: Pixabay
Domovi za starejše bodo dvignili cene oskrbnin, saj jim vlada ne bo več subvencionirala stroškov. V domovih obžalujejo dodaten udarec za denarnice stanovalcev in njihovih svojcev, zato pozivajo k nadaljevanju proračunskega sofinanciranja.

Do zdaj je država domovom za starejše iz proračuna subvencionirala del stroškov, ki so se v zadnjih letih močno povečali. Ukrepi iz zakona, s katerim so poslanke in poslanci na predlog vlade omejevali dvig oskrbnin na največ 4,5 odstotka, pa se s tem mesecem iztekajo.

“Dvig cene oskrbe načrtujemo zaradi zvišanja tako stroškov dela, saj se končuje refundacija stroškov dela s strani države, kot materialnih stroškov,” pravi Zlata Marin, direktorica ljubljanskega Doma upokojencev Center. “Višina teh podražitev močno vpliva na naše poslovanje. Naš zavod trenutno na prihodkovni strani iz oskrbnin že izkazuje negativen poslovni izid,” dodaja.

Stroški dela so se v zadnjem letu povečali zaradi dviga minimalne plače in rasti plač v javnem sektorju. Še večja pa je bila podražitev elektrike in hrane, pravi Zlata Marin.

Odziv vlade oziroma ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca, ki je pristojen za to področje, še ni znan.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki