Združenje za zakonito lobiranje: "Potrebujemo združenje lobistov"

Uredništvo

Vir: Pixabay
Včeraj in danes v Ljubljani poteka mednarodni dogodek PACE, ki ga organizirata Evropska skupnost za javne zadeve – PACE in Združenje za zakonito lobiranje Slovenije. Predsednik slednjega Mihael Cigler je povedal, da je namen pripraviti poročilo o tem, kako države članice po desetih letih v praksi izvajajo priporočila OECD, kaj se je spremenilo in kaj je treba še preučiti.

Včeraj je po koncu programa povedal, da se zavzemajo za vzpostavitev lobistične zbornice, kjer bi bili registrirani vsi lobisti. Med drugim je naštel posameznika Aleksandra Čeferina, odvetnika in predsednika Uefe in Joca Pečečnika, poslovneža in in predsednika Slovenian Business Cluba ter inštituta 8. marec in 1. oktober.

Namen bi bil večja transparentnost, tako kot v evropskih državah, ki so na tem področju razvitejše od nas. V Slovenij je registriranih zgolj 83 lobistov, po Ciglerjevi oceni pa bi jih moralo biti med 1.000 in 3.000. Nezakonitega ali neprimernega lobiranja je po njegovi oceni med 70 % in 80 %.

Zbornica bi po zamisli združenja lahko neprimerno lobiranje sankcionirala, prav tako pa so mnenja, da bi jim moral pripadati prostor v parlamentu in financiranje s strani države.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki