Že drugo pismo vladi o plačah v slovenskem pravosodju, tokrat ministrici

Uredništvo

Vir foto: Pixabay.
Vlada je v maju prejela že dve pismi o težavah pravosodja, tokratno pismo, naslovljeno na ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, je poslal sindikat delavcev v pravosodju.

Sindikati so opozorili na dejstvo, da se kljub zagotovilom ministrice Sanje Ajanović Hovnik, da bodo pri prenovi plačnega sistema upoštevali tudi problematiko podplačanosti sodnih kadrov, to zaenkrat še ni zgodilo. Tudi sami navajajo, da je kadrovska situacija na sodiščih čedalje bolj alarmantna.

Poudarili so, da bo v primeru nadaljnjega zanemarjanja problematike sindikat to razumel kot kršitev stavkovnega sporazuma in temu ustrezno tudi ukrepal.

Že v začetku maja je predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević premierja Roberta Goloba opozoril na odsotnost sodnega osebja v razpravah o spremembi plač v javnem sektorju, kot poroča N1.

Na prvostopenjskih sodiščih je po navedbah Đorđevića stanje najhujše, saj naj bi se soočali s kroničnim pomanjkanjem številnih kadrov, hkrati pa je izhodiščni plačni razred večine sodnega osebja pod minimalno plačo:

»Seznami sodniških pripravnikov so prazni, strokovnih sodelavcev je vedno manj. Ker pravniški državni izpit, brez katerega strokovnega sodelavca na sodišču ni mogoče zaposliti, v izhodiščnih plačnih razredih ni ustrezno ovrednoten, se le še peščica pravnikov odloča za zaposlitev na sodiščih, kar je zaskrbljujoče, saj vemo, da predstavljajo glavni vir za bodoče sodnike.«
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki