Afera koroška dečka: Anja Kopač Mrak poražena še v zadnji sodni bitki

Uredništvo


Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, oziroma v njegovem imenu Center za socialno delo Velenje, se kar ni moglo sprijazniti z odločitvama upravnega in vrhovnega sodišča, da je bil odvzem koroških dečkov iz vrtca 30. marca lani nezakonit in da so bile starim staršem, pri katerih sta živela do odhoda k rejnikom, kršene ustavne pravice do družinskega življenja.

Zato so v začetku leta vložili pritožbo še na ustavno sodišče. A ta je bila danes zavržena, saj je CSD oblastni organ, zato kot tak ne more biti nosilec človekovih pravic.

Kljub vztrajanju do konca ministrica Anja Kopač Mrak tako ni uspela izpodbiti ugotovitve sodišč, da je država s svojim posegom v družinsko življenje starih staršev kršila ustavne pravice svojih državljanov.

Kot pišejo na MMC RTV Slovenija, so se v CSD Velenje na ustavno sodišče pritožili, saj so presodili, da so bila z odločitvijo Vrhovnega sodišča v prid starim staršem kršena načela pravne države, pravica do enakosti pred zakonom ter pravica do pravnega varstva.

A ustavno sodišče je iz procesnih razlogov pritožbo zavrglo, saj CSD kot oblastni organ ni nosilec človekovih pravic in mu te zato ne morejo biti kršene.

Kljub temu v CSD Velenje še vedno vztrajajo, da je bila njihova odločitev strokovno pravilna, saj po njihovih besedah strokovnjaki v vzporednih sodnih postopkih potrjujejo, da dečka v rejniški družini, kjer ostajata, "veliko bolje napredujeta," kot bi sicer, še pišejo na MMC.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa se po pisanju portala od postopka pred ustavnim sodiščem distancira, saj pravijo, da je pritožbo vložil CSD Velenje in ne oni.



Na ESČP namerava odvetnik babice dečkov Velimir Cugmas

Primer "koroški dečki" bo očitno vendarle prišel pred Evropsko sodišče za človekove pravice, in sicer na pobudo starih staršev, oziroma njihovega odvetnika Velimirja Cugmasa.

Na ustavnem sodišču je namreč želel doseči, da bi sodišče "kršitev človekove pravice" odpravilo in vnuka vrnilo starim staršem.

A ustavno sodišče tega ni sprejelo v odločanje, zato je Cugmas imel pravico pritožbo vložiti na ESČP, kar naj bi že storil. 


Najprej upravno, nato pa še vrhovno sodišče je lani odločilo:

  • da je bil odvzem dečkov nezakonit, saj je center za socialno delo s tem nezakonito posegel v pravice starih staršev do družinskega življenja in številne druge ustavne in človekove pravice; dečka je namreč rejniški družini dodelil še pred odločitvijo ministrstva za delo o zahtevi starih staršev, da bi bili rejniki vnukov,

  • da je pravico otrok do starih staršev in pravico starih staršev do otrok treba varovati ne le pred posegi države, temveč tudi z aktivnim ravnanjem in skrbjo državnih organov. 

KOMENTAR: Uredništvo
Čudi zagrizenost ministrice Socialnih demokratov v boju proti pravicam malega človeka
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak se sicer na vse pretege otepa kakršnekoli odgovornosti v zvezi z nezakonitim odvzemom Koroških dečkov starim starše. Pravno-formalno dečkov res ni odvzelo ministrstvo in se pozneje spustilo v vse te izgubljene sodne postopke, vendar je vsakomur s kančkom zdrave pameti jasno, da se tako delikatna zadeva pred vsemi sodišči, vse do ustavnega, nikoli ne bi znašla brez blagoslova z najvišje ravni. Pri tem čudi, kako zagrizeno in do zadnje sodne instance se socialdemokratska ekipa, ki že leta vodi družinski resor v tej državi, spravlja na malega človeka, ki bi ga, če država tega že ne počne na splošno, moralo varovati vsaj ministrstvo s "socialnim" in "družinskim" nazivom in skrbeti za njegov dobrobit. Če malo karikiramo, manjka samo še pritožba na ESČP, češ da sta hudobna stara starša kršila človekove pravice državnih uslužbencev, da jima po lastni presoji iz vrtca ugrabijo vnuka. Sledeč dikciji nekaterih komentatorjev, da je SMC s sprejemom Zakona o tujcih pokazala svoj pravi obraz, lahko rečemo, da so v primeru Koroški dečki svoj pravi obraz pokazali Socialni demokrati in njihova ministrica Anja Kopač Mrak. Pa tudi upokojenska stranka DeSUS, ki je ravnanje proti starim staršem legitimirala s podporo ministrici ob interpelaciji v državnem zboru. Morda gre pri vsem skupaj še za kakšen oblastniški refleks proti ljudstvu iz nekih drugih časov, a dobro je biti poučen o pravi naravi strank, ki se sicer javno sklicujejo na svoje poslanstvo v korist "malega človeka".
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike