Domovina je zemlja in nadnjo razpeto nebo in ...
Domovina je
zemlja
in nadnjo razpeto nebo
in vsa lepota pod Triglavom.
(Odlomek iz pesmi Franceta Papeža "Domovina", ki je bila objavljena z Buenos Airesu leta 1984, 39 let potem, ko je moral pesnik kot 21-letni mladenič ob koncu vojne bežati čez Ljubelj.)
Dragi bralci Domovine,
26 let po tem, ko smo uresničili sanje o svobodni in neodvisni Sloveniji, se še vedno premalo zavedamo, v kako obdarovanem trenutku naše narodne zgodovine živimo.
Časi niso lahki, kot nikoli niso bili. A dano nam je živeti mnogokaj, o čemer so prejšnje generacije lahko samo sanjale.
Pustimo si zato ob letošnjem prazniku biti hvaležni.
Na današnji praznični dan smo v ekipi Domovine še posebej hvaležni za vse donatorje, ki ste nas podprli v letošnji pomladni donacijski akciji, ki smo jo podaljšali še nekaj dni čez prag poletja in se bo končala dan po dnevu državnosti.
Hvala za vaš dar! Naj bo del naših skupnih prizadevanj za družini naklonjeno in v slovenstvu ukoreninjeno državo.
ekipa Domovine
Naslovna fotografija je bila posneta 12. junija 1991, ko so se gorski reševalci tajno povzpeli na vrh Triglava, kjer so izobesili slovensko zastavo brez zvezde.
zemlja
in nadnjo razpeto nebo
in vsa lepota pod Triglavom.
(Odlomek iz pesmi Franceta Papeža "Domovina", ki je bila objavljena z Buenos Airesu leta 1984, 39 let potem, ko je moral pesnik kot 21-letni mladenič ob koncu vojne bežati čez Ljubelj.)
Dragi bralci Domovine,
26 let po tem, ko smo uresničili sanje o svobodni in neodvisni Sloveniji, se še vedno premalo zavedamo, v kako obdarovanem trenutku naše narodne zgodovine živimo.
Časi niso lahki, kot nikoli niso bili. A dano nam je živeti mnogokaj, o čemer so prejšnje generacije lahko samo sanjale.
Pustimo si zato ob letošnjem prazniku biti hvaležni.
Na današnji praznični dan smo v ekipi Domovine še posebej hvaležni za vse donatorje, ki ste nas podprli v letošnji pomladni donacijski akciji, ki smo jo podaljšali še nekaj dni čez prag poletja in se bo končala dan po dnevu državnosti.
Hvala za vaš dar! Naj bo del naših skupnih prizadevanj za družini naklonjeno in v slovenstvu ukoreninjeno državo.
ekipa Domovine
Naslovna fotografija je bila posneta 12. junija 1991, ko so se gorski reševalci tajno povzpeli na vrh Triglava, kjer so izobesili slovensko zastavo brez zvezde.
Zadnje objave
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Ekskluzivno za naročnike
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
biljan
Opravičujem se za napake v prejšnjem sporočilu. Tema je preveč pomembna, da bi bilo lahko v besedilu toliko pomenskih napak. Novo besedilo se dopolnjeno glasi:
Od marca 1990. leta do 24. junija 1991. leta, ko je bil sprejet Ustavni amandma C, ki je določil grb in zastavo Republike Slovenije, so na številnih mestih namestili slovensko narodno zastavo. Zastavo, katere barve so bile uradno določene ponovno 23.septembra 1848. leta, da se je razlikovala od zastav stanov. Če ste že omenili zvezdo, je potrebno dodati, da so v določenih obdobjih nanjo dali različne grbe ali atribute, a vedno so z njo predstavljali Slovence, katerekoli opredelitve po svetu. Uradno jo je ponovno uveljavil zakon z 20. oktobra 1994. leta in jo je dovoljeno uporabljati ob zastavi Slovenije. Nikakor pa to ni zastava Ruske federacije, ki ima razmerje 2:3, medtem ko naši zastavi 1:2. Na naši hiši sta ob vseh praznikih Slovenije izobešeni zastavi Slovenije in slovenska narodna zastava, na dan Evrope pa še zastava EU. Domnevam, da je zagotovo osamljena, a nič zato. Vsekakor pa menim, da je potrebno v pisani ali govorjeni besedi razlikovati slovensko narodno zastavo od zastave Slovenije. Prva predstavlja Slovence po vsem svetu, druga pa državljane Slovenije in državo, tudi. Ob tem naj še dodam, da je bila zastava, ki so jo uporabili ob razglasitvi Slovenije le simbolna zastava, saj po svoji podobi, načinu namestitve in razmerju širine proti dolžini ni bila niti slovenska narodna zastava, ker je imela grb, niti zastava Republike Slovenije, ker je bila obešena navpično, je imela ležeči grb z ležečim simbolnim Triglavom ter razmerje širine proti dolžini skoraj 1:5 in ne 1:2. Sicer pa se na vseh slovesnostih mednarodnega pomena izkazujemo prav z nespoštovanjem zastave Slovenije: v New Yorku je bila pred OZN 22. maja 1992. leta nepojmljivo zmečkana in so z nje viseli trakovi za privezovanje, v Gorici/Novo Gorici je bila ob sprejemu v EU obešena navpično z ležečim simbolnim Triglavom, prav tako pa tudi pri odprtju Nordijskega centra v Planici. Zato sem v Šolskih razgledih dal pobudo, da najmanj pred vsemi VIZ v Sloveniji na zastavi Slovenije Triglav postavimo tako, kot gora stoji. Pokonc! Če ni tako, je to Triležnik.
biljan
Od marca 1990. leta do 24. junija 1991. leta, ko je bil sprejet Ustavni amandma C, ki je določil grb in zastavo Republike Slovenije, so na številnih mestih namestili slovensko narodno zastavo. Zastavo, katere barve so bile uradno določene ponovno 23.septembra 1848. leta, da je azlikovala od sastav stanov. Če ste že omenili zvezdo, je potrebno dodati, da so v določenih obdobjih nanjo dali razulične grbe ali atribute, a vedno so z njo predstavljali Slovence katerekoli opredelitve po svetu. Uradno jo je ponovno uveljavil zakon z 20. oktobra 1994. leta in jo je dovoljeno uporabljati ob zastavi Slovenije. Nikakor pa to ni zastava Ruske federacvije, ki ima razmerje 2:3, medtem ko naši zastavi 1:2. Na naši hiši sta ob vseh praznikih Slovenije izobešeni zastavi Slovenije in slovenska narodna zastava, na dan Evrope pa še zastava EU. Domnevam, da je zagotovo osamljena, a nič zato. Vsekakor pa menim, da je potrebno v pisani ali govorjeni besedi razlikovati slovensko narodno zastavo od zastave Slovenije. Prva predstavlja Slovence po vsem svetu, druga pa državljane Slovenije in državo, tudi po vsem svetu..
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.