Levica protestira, ker Pahor pripravlja posvet o potrebnih spremembah na RTV Slovenija
V stranki Levica, kjer veljajo za ene najbolj gorečih zagovornikov ohranjanja statusa quo na nacionalni RTV Slovenija, Boruta Pahorja pozivajo, naj s posvetom na temo »Kakšne spremembe potrebuje RTV Slovenija, da bo svoboden, kakovosten in politično nepristranski javni servis?« ne legitimira napadov desnice na javno hišo.
V Levici so prepričani, da je RTV že zdaj "sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis," in svojo udeležbo na posvetu pogojujejo, da ga kot takšnega prepozna tudi predsednik republike Pahor.
Predsednik jim odgovarja, da naslov odraža "željo po jasni razpravi in nobenega drugega sporočila od tega, ki ga daje vprašanje, ne trditev."
V okviru svojih rednih organiziranih posvetov predsednik republike Borut Pahor v petek v predsedniški palači pripravlja posvet z naslovom "Kakšne spremembe potrebuje RTV Slovenija, da bo sodoben, kakovosten in politično nepristranski javni servis?"
Ob predstavnikih RTV ter poznanih levo usmerjenih strokovnjakih, ki ta čas redno nastopajo v medijih, Pahor nabor gostov širi še med nazorsko drugače misleče poznavalce medijev, denimo predsednika Združenja novinarjev in publicistov dr. Matevža Tomšiča in sociologa dr. Mateja Marakoviča.
Kot je praksa tudi sicer, so vabljeni tudi predstavniki parlamentarnih političnih strank.
A predsednikovo vabilo je zmotilo koordinatorja Levice Luko Mesca, ki je Pahorju napisal javni odgovor.
Po njegovem prepričanju namreč naslov in zastavitev posveta implicirata, da javni zavod RTV Slovenija v sedaj obstoječi obliki ni sodoben, kakovosten in politično nepristranski javni servis.
"Kot Predsednik republike s takšno zastavitvijo posvet že vnaprej ideološko uokvirajte. Znano je, da je takšna kritika lastna delu slovenske politike, ki na RTV že več let vrši pritiske in ne skriva ambicij po politični podreditvi javnega servisa," piše Mesec.
Po njegovem prepričanju Pahor s takšno zastavitvijo javnosti sporoča, da RTV Slovenija ni sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis, s čimer - kot Predsednik republike - daje legitimnost poskusom diskreditacije RTV, ki so s strani vladajoče stranke SDS namenjeni politični podreditvi javne radiotelevizije.
V tem vidi vzporednice s tlakovanjem poti "neliberalnim demokracijam" na Poljskem in Madžarskem, ki sta zanj "enostranski diktaturi z videzom večstrankarskih sistemov".
"Kot izkušen politik veste, da se SDS v spremembah medijske zakonodaje ravna po vzorcih, ustvarjenih in preizkušenih v teh družbah," piše Mesec Pahorju.
Zato koordinator te radikalno leve stranke predsednika republike poziva, da se pred razpravo javno opredeli o nevtralnosti, sodobnosti in kakovosti RTV, ter da zagotovi nepristransko in objektivno obravnavo sprememb medijske zakonodaje.
"V nasprotnem primeru se posveta žal ne bom mogel udeležiti, saj bi bilo sodelovanje v razpravi, ki že v izhodišču zavzema stališče nasprotnikov demokracije, v nasprotju z načeli demokratične, odprte in svobodne družbe, ki jih v stranki zagovarjamo," Mesec zaključuje svoje pisanje.
Predsednik Pahor Luki Mescu odgovarja, da posvet organizira na poziv generalnega direktorja RTV Slovenija Igorja Kadunca, ki mu je že lani predlagal, da bi o pomembnih vprašanjih razvoja RTV kot javnega servisa nacionalnega pomena pripravil posvet.
Pahor meni, da si RTV Slovenija s pričo svojega posebnega poslanstva tako razpravo zasluži, naslov pa odraža željo po "čim bolj jasni razpravi, in nobenega drugega sporočila od tega, ki ga daje vprašanje, ne trditev."
Kot izpostavlja predsednik republike, se vzdržuje izrekanj o medijih in uredniških politikah, "zato mi niti z organizacijo posveta niti z naslovom posveta tega ni mogoče očitati."
Pahor še ocenjuje, da Slovenija potrebuje RTV Slovenija, in da je zavod, kot vsi drugi, vedno podvržen potrebam po spremembah, če želi biti svoboden, kakovosten in politično nepristranski javni servis. "Kakšnim spremembam? To je okvir posveta, za katerega vlada velika pozornost, tudi vaša."
V Levici so prepričani, da je RTV že zdaj "sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis," in svojo udeležbo na posvetu pogojujejo, da ga kot takšnega prepozna tudi predsednik republike Pahor.
Predsednik jim odgovarja, da naslov odraža "željo po jasni razpravi in nobenega drugega sporočila od tega, ki ga daje vprašanje, ne trditev."
V okviru svojih rednih organiziranih posvetov predsednik republike Borut Pahor v petek v predsedniški palači pripravlja posvet z naslovom "Kakšne spremembe potrebuje RTV Slovenija, da bo sodoben, kakovosten in politično nepristranski javni servis?"
Ob predstavnikih RTV ter poznanih levo usmerjenih strokovnjakih, ki ta čas redno nastopajo v medijih, Pahor nabor gostov širi še med nazorsko drugače misleče poznavalce medijev, denimo predsednika Združenja novinarjev in publicistov dr. Matevža Tomšiča in sociologa dr. Mateja Marakoviča.
Kot je praksa tudi sicer, so vabljeni tudi predstavniki parlamentarnih političnih strank.
Luka Mesec Pahorju: "posvet že vnaprej ideološko uokvirjate!"
A predsednikovo vabilo je zmotilo koordinatorja Levice Luko Mesca, ki je Pahorju napisal javni odgovor.
Po njegovem prepričanju namreč naslov in zastavitev posveta implicirata, da javni zavod RTV Slovenija v sedaj obstoječi obliki ni sodoben, kakovosten in politično nepristranski javni servis.
"Kot Predsednik republike s takšno zastavitvijo posvet že vnaprej ideološko uokvirajte. Znano je, da je takšna kritika lastna delu slovenske politike, ki na RTV že več let vrši pritiske in ne skriva ambicij po politični podreditvi javnega servisa," piše Mesec.
Po njegovem prepričanju Pahor s takšno zastavitvijo javnosti sporoča, da RTV Slovenija ni sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis, s čimer - kot Predsednik republike - daje legitimnost poskusom diskreditacije RTV, ki so s strani vladajoče stranke SDS namenjeni politični podreditvi javne radiotelevizije.
V tem vidi vzporednice s tlakovanjem poti "neliberalnim demokracijam" na Poljskem in Madžarskem, ki sta zanj "enostranski diktaturi z videzom večstrankarskih sistemov".
"Kot izkušen politik veste, da se SDS v spremembah medijske zakonodaje ravna po vzorcih, ustvarjenih in preizkušenih v teh družbah," piše Mesec Pahorju.
Zato koordinator te radikalno leve stranke predsednika republike poziva, da se pred razpravo javno opredeli o nevtralnosti, sodobnosti in kakovosti RTV, ter da zagotovi nepristransko in objektivno obravnavo sprememb medijske zakonodaje.
"V nasprotnem primeru se posveta žal ne bom mogel udeležiti, saj bi bilo sodelovanje v razpravi, ki že v izhodišču zavzema stališče nasprotnikov demokracije, v nasprotju z načeli demokratične, odprte in svobodne družbe, ki jih v stranki zagovarjamo," Mesec zaključuje svoje pisanje.
Pahor Mescu: "ta zavod je vedno podvržen potrebi po spremembah"
Predsednik Pahor Luki Mescu odgovarja, da posvet organizira na poziv generalnega direktorja RTV Slovenija Igorja Kadunca, ki mu je že lani predlagal, da bi o pomembnih vprašanjih razvoja RTV kot javnega servisa nacionalnega pomena pripravil posvet.
Pahor meni, da si RTV Slovenija s pričo svojega posebnega poslanstva tako razpravo zasluži, naslov pa odraža željo po "čim bolj jasni razpravi, in nobenega drugega sporočila od tega, ki ga daje vprašanje, ne trditev."
Kot izpostavlja predsednik republike, se vzdržuje izrekanj o medijih in uredniških politikah, "zato mi niti z organizacijo posveta niti z naslovom posveta tega ni mogoče očitati."
Pahor še ocenjuje, da Slovenija potrebuje RTV Slovenija, in da je zavod, kot vsi drugi, vedno podvržen potrebam po spremembah, če želi biti svoboden, kakovosten in politično nepristranski javni servis. "Kakšnim spremembam? To je okvir posveta, za katerega vlada velika pozornost, tudi vaša."
Zadnje objave
Ko se resnično zatresejo temelji države in zemlje: dvojni potres v Venezueli
28. 6. 2026 ob 18:21
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
10 komentarjev
LojzeP
Če kaj, RTV NI sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis.
Kraševka
Dobro povedano.
romanos1
Mesec je verjetno mislil sebe ideoloških okvirjev!Če ga na posvetu ne bo,še boljše,se bodo vsaj normalno pogovarjali!
helena_3
"V nasprotnem primeru se posveta žal ne bom mogel udeležiti" (citat)
Ja no, doma bod! Saj nisi tako pomemben, da bi brez tebe ne mogli razpravljati.
“sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis" tale RTV že ni, če pa veliko ljudi ni zadovoljnih s to "sodobnostjo, kakovostjo in nepristranskostjo". Jaz že nisem in marsikdo od mojih znancev tudi ne.
Je pa zanimivo, da je predsednik Pahor sklical posvet na to temo. Ali se bo v Bruslju kaj slišalo o tem? Bo Fajonova kaj poročala?
Alojzij Pezdir
Predvideni posvet pri predsedniku republike Borutu Pahorju - »Kakšne spremembe potrebuje RTV Slovenija, da bo svoboden, kakovosten in politično nepristranski javni servis?« - zagotovo ne bi smel nikogar motiti. Še najmanj upravljavce, vodstvo, uredništva in kolektiv javnega zavoda RTV Slovenija, ali celo katero od parlamentarnih strank, ki bi morale biti zaradi čim bolj verodostojnega zastopanja interesov volivcev same najbolj zainteresirane za čim bolj odprto, pluralno, strokovno in laično demokratično izmenjavo mnenj, stališč in priporočil.
Mnogim je jasno, da nove družbene okoliščine v lokalnem in globalnem okolju ter nove komunikacijske in medijske možnosti terjajo nujne spremembe veljavnega in zakonsko zabetoniranega statusa, poslovnega modela, programske ponudbe javnega zavoda RTV Slovenija, ki se pod pritiski in omejitvami prevladujoče politike "statusa quo" vse bolj utrjuje in "ledeni" v nedotakljivo, statično, upravljalsko, vodstveno in programsko skrajno okostenelo medijsko "utrdbo". Medijski "kiklop" je v nasprotju s temeljnim profesionalnim poslanstvom ne-odvisnega in politično ne-vpletenega družbenega posrednika/medija, saj skuša vse bolj politično aktivistično in tendenciozno prevzemati in aktivno igrati vlogo enega od nasilnejših in neprikrito pristran(kar)skih akterjev na slovenskem pluralnem političnem prizorišču oz. tržišču ideologij, idej, politik.
Žal je posvet povabljenih izbrancev pri predsedniku RS glede na uradni zaključek javne razprave o svežnju štirih medijskih zakonskih novel nekoliko pozen, a najbrž ne prepozen. Verjetno je bil neposredno izzvan tudi s slabo pripravljeno in popolnoma neenakopravno ter enostransko javno razpravo, v katero se nikakor niso mogli vključiti vsi zainteresirani ustvarjalci in vsi zainteresirani uporabniki medijske krajine v RS.
Zagotovo se vsi zainteresirani ne bodo mogli vključiti niti v izmenjavo mnenj in stališč "elite" neposredno povabljenih pri predsedniku republike. Zato bi bilo zagotovo smiselno in prav, da bi za ostale potencialne udeležence med zainteresiranimi soustvarjalci in porabniki medijske ponudbe organizirali javno razpravo tudi v Državnem svetu in/ali Državnem zboru RS. Področje medijev namreč zagotovo interesno zadeva slehernega državljana, davkoplačevalca in volivca, zato bi bilo demokratično in spoštljivo do vseh zainteresiranih, če bi jim pristojni državni organi zakonodajne in izvršilne veje oblasti - pustili do besede.
V zadnjih tednih programski delavci na RTV Slovenija izrazito populistično, aktivistično, tendenciozno in propagandistično zlorabljajo svojo moč, ko med oddajami vse pogosteje predvajajo "slavilne" propagandistične spote v prid RTVS z naročenimi in po željah iztrganimi, zmontiranimi, sfriziranimi in zmanikiranimi izjavami povabljenih znanih osebnosti iz sveta umetnosti, športa, znanosti ...
Namesto, da bi na javni/državni zavod RTVS dejavno uresničeval vlogo in poslanstvo politično neodvisnega in nevezanega javnega servisa vsem legitimnim političnim, svetovnonazorskim, religioznim, kulturnim, športnim, naravovarstvenim itd. interesnim skupinam, zlorablja svojo medijsko moč v izrazito politično pristran(kar)ske namene dela javnosti, ki hoče prav z nedotakljivim in nepremičnim "statusom quo" javnega zavoda RTV Slovenija braniti in ohranjati tudi nedotakljivi in statični politični "status quo" v aktualni slovenski družbi, v statičnem in mrtvoudnem pojmovanju ustavne ureditve ter neizvajanju aktivnega demokratičnega političnega parlamentarnega pluralizma v RS.
Friderik
Naša avtistična rtv se sama od sebe ne bo poboljšala. Potrebno ji je pomagati in temu je namenjen tovrsten posvet. Z avtisti je težko shajati.
Kraševka
Pripravili ste dober prispevek, kjer je pokazano, da so si našo RTV že davno "olastninili" Levičarji. To tudi javno pokažejo na demonstracijah, kjer kričijo: "RTV je naša! Naše RTV ne damo!"
Jasno je, da mi konservativni državljani rečemo: "Če je vaša, potem, jo pa sami vi Levičarji tudi plačujte!"
Čas je, da to spoznajo tudi Levičarski NOVINARJI, ki delajo samo za polovico naroda. To pa res ni POSLANSTVO RTV-hiše, kaj šele Nacionalke.
Tudi to je res, da ima Levica že DESETLETJA , poleg drugih, tudi - vsak ponedeljek PROPAGANDNO oddajo, ki jo vodi M. Štefančič. Njemu je dano, da vsak teden zbere pred ekranom goste, ki družno z njim, "zlivajo gnojnico" na Desno politično opcijo.
Kdor samo to ponedeljkovo oddajo gleda in posluša, takoj ugotovi, da RTV služi le, kot PROPAGANDNI stroj - v prid LEVICE !
Pohvala gre Pahorju, ki si prizadeva, da bi končno prišli do Nacionalke, ki bi zastopala vse državljane "in tudi Slovence", ki se morajo boriti, za tiste procente SLOVENSKE GLASBE !
Ali je še kaka država na svetu, kjer ne bi imel večinski narod - niti 40% svoje glasbe?
Hvala Bogu, da imamo vsaj Radijo Ognišče, kjer nam dušo boža SLOVENSKA GLASBA!
debela_berta
Sej maš Ozare, prenose nedeljskih maš, pričevalce, pa tisto nališpano nuno in njene oddaje, ja kaj češ še več?? :) Pa slovenski pozdrav, ponavljajoče se oddaje Prifarcev itd, slovenske 'glasbe' kolkor češ! :D
miha.curk
Rajši nimam prenosa nedeljske maše in namesto tega uravnoteženo poročanje in uravnotežene debate o aktualnih vprašanjih, kot prenose maš, ki služijo samo za krinko sicer zelo levosučni sceni.
Sprehajalec
Razgaljanje norih revolucionarjev in levih intelektualcev je pri aktivni politiki razvoja države čedalje bolj zanimivo.
Če je za kaj treba pohvaliti Janšo je to, da diktira tak tempo da tisti umski revčki iz levice še sape ne morejo zajeti in razen enotedenskih kolesarjenj ter stalnega sitnarjenja ne zmorejo več. Vse bi radi urejali do krajevne skupnosti. Res se vidi da so predstavniki leve buržuazije rasli v vati, lenuharili in namesto alkohola uživali umetne droge, vse kar zmorejo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.