Levica protestira, ker Pahor pripravlja posvet o potrebnih spremembah na RTV Slovenija

Foto: Eva Gajšek
V stranki Levica, kjer veljajo za ene najbolj gorečih zagovornikov ohranjanja statusa quo na nacionalni RTV Slovenija, Boruta Pahorja pozivajo, naj s posvetom na temo »Kakšne spremembe potrebuje RTV Slovenija, da bo svoboden, kakovosten in politično nepristranski javni servis?« ne legitimira napadov desnice na javno hišo.

V Levici so prepričani, da je RTV že zdaj "sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis," in svojo udeležbo na posvetu pogojujejo, da ga kot takšnega prepozna tudi predsednik republike Pahor.

Predsednik jim odgovarja, da naslov odraža "željo po jasni razpravi in nobenega drugega sporočila od tega, ki ga daje vprašanje, ne trditev." 

V okviru svojih rednih organiziranih posvetov predsednik republike Borut Pahor v petek v predsedniški palači pripravlja posvet z naslovom "Kakšne spremembe potrebuje RTV Slovenija, da bo sodoben, kakovosten in politično nepristranski javni servis?"

Ob predstavnikih RTV ter poznanih levo usmerjenih strokovnjakih, ki ta čas redno nastopajo v medijih, Pahor nabor gostov širi še med nazorsko drugače misleče poznavalce medijev, denimo predsednika Združenja novinarjev in publicistov dr. Matevža Tomšiča in sociologa dr. Mateja Marakoviča.

Kot je praksa tudi sicer, so vabljeni tudi predstavniki parlamentarnih političnih strank.

Luka Mesec Pahorju: "posvet že vnaprej ideološko uokvirjate!"


A predsednikovo vabilo je zmotilo koordinatorja Levice Luko Mesca, ki je Pahorju napisal javni odgovor.

Po njegovem prepričanju namreč naslov in zastavitev posveta implicirata, da javni zavod RTV Slovenija v sedaj obstoječi obliki ni sodoben, kakovosten in politično nepristranski javni servis.

"Kot Predsednik republike s takšno zastavitvijo posvet že vnaprej ideološko uokvirajte. Znano je, da je takšna kritika lastna delu slovenske politike, ki na RTV že več let vrši pritiske in ne skriva ambicij po politični podreditvi javnega servisa," piše Mesec.

Po njegovem prepričanju Pahor s takšno zastavitvijo javnosti sporoča, da RTV Slovenija ni sodoben, kakovosten in nepristranski javni servis, s čimer - kot Predsednik republike - daje legitimnost poskusom diskreditacije RTV, ki so s strani vladajoče stranke SDS namenjeni politični podreditvi javne radiotelevizije.

V tem vidi vzporednice s tlakovanjem poti "neliberalnim demokracijam" na Poljskem in Madžarskem, ki sta zanj "enostranski diktaturi z videzom večstrankarskih sistemov".

"Kot izkušen politik veste, da se SDS v spremembah medijske zakonodaje ravna po vzorcih, ustvarjenih in preizkušenih v teh družbah," piše Mesec Pahorju.

Zato koordinator te radikalno leve stranke predsednika republike poziva, da se pred razpravo javno opredeli o nevtralnosti, sodobnosti in kakovosti RTV, ter da zagotovi nepristransko in objektivno obravnavo sprememb medijske zakonodaje.

"V nasprotnem primeru se posveta žal ne bom mogel udeležiti, saj bi bilo sodelovanje v razpravi, ki že v izhodišču zavzema stališče nasprotnikov demokracije, v nasprotju z načeli demokratične, odprte in svobodne družbe, ki jih v stranki zagovarjamo," Mesec zaključuje svoje pisanje.

Pahor Mescu: "ta zavod je vedno podvržen potrebi po spremembah"


Predsednik Pahor Luki Mescu odgovarja, da posvet organizira na poziv generalnega direktorja RTV Slovenija Igorja Kadunca, ki mu je že lani predlagal, da bi o pomembnih vprašanjih razvoja RTV kot javnega servisa nacionalnega pomena pripravil posvet.

Pahor meni, da si RTV Slovenija s pričo svojega posebnega poslanstva tako razpravo zasluži, naslov pa odraža željo po "čim bolj jasni razpravi, in nobenega drugega sporočila od tega, ki ga daje vprašanje, ne trditev."

Kot izpostavlja predsednik republike, se vzdržuje izrekanj o medijih in uredniških politikah, "zato mi niti z organizacijo posveta niti z naslovom posveta tega ni mogoče očitati."

Pahor še ocenjuje, da Slovenija potrebuje RTV Slovenija, in da je zavod, kot vsi drugi, vedno podvržen potrebam po spremembah, če želi biti svoboden, kakovosten in politično nepristranski javni servis.  "Kakšnim spremembam? To je okvir posveta, za katerega vlada velika pozornost, tudi vaša." 

KOMENTAR: Uredništvo
Saj so svoje že povedali: RTV je njihov in ga ne dajo
Goreče zavzemanje za ohranjanje obstoječega stanja na RTV Slovenija s strani stranke Levica in njej pripadajoče (protestniške) civilne družbe (spomnimo se samo vzklikov na protestih: "RTV je naša in je ne damo") nikakor ni presenečenje. Levica je namreč ena redkih, če ne edina slovenska politična stranka, ki na nacionalni radioteleviziji praktično nikoli ni podvržena novinarski kritiki in njihove pogosto radikalne politike niso problematizirane, kaj šele pokazane v negativnem smislu. Nasprotno, Levica med številnimi novinarji javne hiše uživa težko prikrite simpatije, nekateri zunanji opazovalci pa celo trdijo, da ima ta politično-ideološka opcija na prvem programu nacionalke v ponedeljek zvečer celo lastno oddajo. Vse lepo in prav, a kaj ko javne hiše niso prisiljeni plačevati le simpatizerji in pripadniki Levice, temveč vsi državljani, tudi tisti, do katerih imajo njeni novinarji izrazito odklonilen, na trenutke celo sovražen in poniževalen odnos. In ravno to najbolj žuli približno polovico slovenskega prebivalstva, ki se ne opredeljuje za levičarskega. Kot smo na Domovini že večkrat opozorili, je alarmantno, da se zaupanje v RTV Slovenija deli po ločnici svetovnonazorske pripadnosti - volivci leve opozicije ji izrazito zaupajo (najbolj ob tedniku Mladina), volivci SDS in NSi pa ji izrazito ne zaupajo (najmanj ob tedniku Mladina), večje nezaupanje kot zaupanje pa ima tudi med politično neopredeljenimi. Slednje pa očitno vodilnih v javni hiši ne moti pretirano, saj ta čas samozadovoljno in brez kančka samokritike na TV ekranih oglašujejo lastno medijsko pomembnost, obenem pa z vsemi sredstvi sesuvajo predlagano mejsko zakonodajo, katere del je tudi določena racionalizacija njihovega poslovanja. Po svoje je to razumljivo, saj gre za davkoplačevalski denar, ki jim je zdaj v celoti na voljo in vsak samozadovoljni sistem se brani sprememb v smislu "reform, prestrukturiranja, racionalizacije". A da jih pri tem nič ne moti, da to bitko bijejo z ramo ob rami z radikalno levičarsko stranko, ki se v marsičem naslanja na prakse nedemokratičnega komunističnega sistema, pa je zgodba zase. Posvet pri predsedniku republike Borutu Pahorju najbrž ne bo spremenil kaj dosti. Bodo pa vsaj na odprti sceni do besede prišli še tisti "nepravoverni" medijski strokovnjaki, ki studiev nacionalne RTV hiše zaradi svojih stališč od znotraj že dolgo niso videli. Če pa na njem ne bo predstavnikov Levice, pa tudi ne bo škode. Stališče tega kroga dravljanov, da je RTV njihov in ga ne dajo, tako ali tako že vsi poznamo.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike