Tempirana ekološka bomba v Moravčah
V preteklih dneh je iz Moravč odjeknila novica o tempirani ekološki bombi. Tamkajšnje podjetje Termit naj bi na širšem območju za saniranje rudnika kremena uporabljajo nevarne gradbene odpadke.
Zgoda sicer ni nova. Občani Moravč so že leta 2007 na referendumu zahtevali zaščito Moravške doline in prepoved odlaganja nevarnih odpadkov. A zadeva je v prvih dneh novega leta eskalirala do te mere, da se je Ljudska iniciativa Moravče (LIM) odločila, da s svojimi zahtevami pritisne na Ministrstvo za okolje in zahteva spremembe.
Sodu naj bi dno izbili novi podatki, da v Termitu zakopavajo med drugim tudi nevarne odpadke iz pogorišča tovarne Kemis iz Vrhnike. V podjetju Termit vse navedbe zanikajo in zatrjujejo, da nevarnih odpadkov ne deponirajo. Potrdili pa so, da sodelujejo s podjetjem Kemis, a zgolj pri skladiščenju nenevarnih odpadkov.
Kot so v LIM zapisali v peticiji iz leta 2017, domnevajo, "da podjetje Termit d.d. že več kot desetletje izvaja sporne postopke ti. sanacije, ki vključuje odlaganje industrijskih in nevarnih odpadkov ter s tem sistematično uničuje okolje." Da prihaja do degradacije priča tudi dejstvo, da so se v jezeru v bližini deponije še pred leti ljudje kopali, danes pa je zaradi onesnaženja to znanstvena fantastika.
"Vse je v okviru zakonov. Tako bomo v Moravški dolini tudi umrli v okviru zakonov," je stanje na novinarski konferenci komentiral novoizvoljeni župan Moravč Milan Balažic. Prepričan je namreč, da je stanje, ki ga podjetje Termit prikazuje na papirju povsem drugačno od stanja, ki je v resnici. Vsa dokumentacija pa je, seveda, v skladu z veljavno zakonodajo.
Analize kažejo, da se ne zakopavajo gradbeni materiali, kot trdi Termit, ampak se odlagajo tudi drugi (nevarni) odpadki. "Inštitut za okolje, je podal mnenje, da imamo opravka z velikim tveganjem za okolje in kršitvijo pravnega reda," je na konferenci povedal Balažic. Pred dnevi pa so pridobili še dodatne dokumente, ki govorijo o tem, da so v Moravčah zakopali tudi veliko odpadkov iz pogorišča podjetja Kemis.
Območje Termita se je v zadnjih letih močno širilo, kujejo pa se veliki profiti, ki jih podpirajo ekonomski in politični interesi, je povedal Balažic.
Balažic je 21. decembra 2018 okoljskega ministra Jureta Lebna neformalno obvestil o dogajanju v Moravčah, po prejetju uradnega obvestila pa je 27. decembra minister za okolje odredil inšpekcijski nadzor.
Občina je v tem obdobju izvedla različne raziskave, ki so dokazale, da je okolje obremenjeno s težkimi kovinami. Na novinarski konferenci je občanka Moravč in poslanka v Državnem zboru Ljudmila Novak povedala, da je voda včasih tako klorirana, da skoraj ni več pitna. Prav zato bo ministrstvo za okolje pozvala k reševanju tega problema in pojasnjevanju situacije. Po mnenju Novakove situacijo še dodatno poslabšuje seznam podjetij, ki svoje odpadke vozijo v Termit. Kot je povedal predstavnik inicative LIM Jurij Kočar, so na seznamu tudi taka podjetja, ki nikakor ne bi smela odlagati odpadkov v Moravški dolini.
Okoljevarstvenik Anton Komat je na novinarski konferenci opozoril na napačno jemanje vzorcev, ki se je dogajalo že na pogorišču Kemisa in se dogaja tudi v Moravčah. V Moravčah so vzorce jemali samo s površja, kjer so sledovi nevarnih snovi, zaradi svežih nanosov, v mejah normale. Na napačno vzorčenje je opozorila tudi Agencija RS za okolje. V nevladni organizacije Alpe Adria Green opozarjajo, da bo Slovenija s takim ravnanjem v prihodnje postala smetišče nevarnih odpadkov za ta del Evrope.
Na spodnjem posnetku, ki ga je objavila LIM, pa je mogoče videti tudi, kakšno škodo v dolini povzroča odlaganje odpadkov.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=VUKrcGYkPQY[/embed]
Zgoda sicer ni nova. Občani Moravč so že leta 2007 na referendumu zahtevali zaščito Moravške doline in prepoved odlaganja nevarnih odpadkov. A zadeva je v prvih dneh novega leta eskalirala do te mere, da se je Ljudska iniciativa Moravče (LIM) odločila, da s svojimi zahtevami pritisne na Ministrstvo za okolje in zahteva spremembe.
Sodu naj bi dno izbili novi podatki, da v Termitu zakopavajo med drugim tudi nevarne odpadke iz pogorišča tovarne Kemis iz Vrhnike. V podjetju Termit vse navedbe zanikajo in zatrjujejo, da nevarnih odpadkov ne deponirajo. Potrdili pa so, da sodelujejo s podjetjem Kemis, a zgolj pri skladiščenju nenevarnih odpadkov.
Kot so v LIM zapisali v peticiji iz leta 2017, domnevajo, "da podjetje Termit d.d. že več kot desetletje izvaja sporne postopke ti. sanacije, ki vključuje odlaganje industrijskih in nevarnih odpadkov ter s tem sistematično uničuje okolje." Da prihaja do degradacije priča tudi dejstvo, da so se v jezeru v bližini deponije še pred leti ljudje kopali, danes pa je zaradi onesnaženja to znanstvena fantastika.
Moravčani prepričani, da podjetje prikriva resnico
"Vse je v okviru zakonov. Tako bomo v Moravški dolini tudi umrli v okviru zakonov," je stanje na novinarski konferenci komentiral novoizvoljeni župan Moravč Milan Balažic. Prepričan je namreč, da je stanje, ki ga podjetje Termit prikazuje na papirju povsem drugačno od stanja, ki je v resnici. Vsa dokumentacija pa je, seveda, v skladu z veljavno zakonodajo.
Analize kažejo, da se ne zakopavajo gradbeni materiali, kot trdi Termit, ampak se odlagajo tudi drugi (nevarni) odpadki. "Inštitut za okolje, je podal mnenje, da imamo opravka z velikim tveganjem za okolje in kršitvijo pravnega reda," je na konferenci povedal Balažic. Pred dnevi pa so pridobili še dodatne dokumente, ki govorijo o tem, da so v Moravčah zakopali tudi veliko odpadkov iz pogorišča podjetja Kemis.
Območje Termita se je v zadnjih letih močno širilo, kujejo pa se veliki profiti, ki jih podpirajo ekonomski in politični interesi, je povedal Balažic.
Opravka imamo z ekološko bombo na pragu Ljubljane
Balažic je 21. decembra 2018 okoljskega ministra Jureta Lebna neformalno obvestil o dogajanju v Moravčah, po prejetju uradnega obvestila pa je 27. decembra minister za okolje odredil inšpekcijski nadzor.
Občina je v tem obdobju izvedla različne raziskave, ki so dokazale, da je okolje obremenjeno s težkimi kovinami. Na novinarski konferenci je občanka Moravč in poslanka v Državnem zboru Ljudmila Novak povedala, da je voda včasih tako klorirana, da skoraj ni več pitna. Prav zato bo ministrstvo za okolje pozvala k reševanju tega problema in pojasnjevanju situacije. Po mnenju Novakove situacijo še dodatno poslabšuje seznam podjetij, ki svoje odpadke vozijo v Termit. Kot je povedal predstavnik inicative LIM Jurij Kočar, so na seznamu tudi taka podjetja, ki nikakor ne bi smela odlagati odpadkov v Moravški dolini.
Okoljevarstvenik Anton Komat je na novinarski konferenci opozoril na napačno jemanje vzorcev, ki se je dogajalo že na pogorišču Kemisa in se dogaja tudi v Moravčah. V Moravčah so vzorce jemali samo s površja, kjer so sledovi nevarnih snovi, zaradi svežih nanosov, v mejah normale. Na napačno vzorčenje je opozorila tudi Agencija RS za okolje. V nevladni organizacije Alpe Adria Green opozarjajo, da bo Slovenija s takim ravnanjem v prihodnje postala smetišče nevarnih odpadkov za ta del Evrope.
Na spodnjem posnetku, ki ga je objavila LIM, pa je mogoče videti tudi, kakšno škodo v dolini povzroča odlaganje odpadkov.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=VUKrcGYkPQY[/embed]
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.