Ministrstvo za kulturo odstavilo borca za slovenščino

Uredništvo

Vir: Asta Vrečko Twitter profil
Službo za slovenski jezik na ministrstvu za kulturo je do 1. marca vodil sedaj odstavljeni Marko Jenšterle, ki je nasprotoval popravku 20. člena zakona o javni rabi slovenščine. Ta je namreč vse ponudnike storitev zavezoval k omogočanju izbire slovenščine ter upoštevanje slovenskega črkopisa v vseh elektronskih komunikacijah in nadzornih napravah, kot poroča Dnevnik.

Ministrstvo uvaja to zahtevo kot pravno nezavezujočo. Jenšterle, ki trenutno zaseda položaj sekretarja ministrstva za kulturo, meni, da bi lahko to omogočilo multinacionalkam, kot je podjetje Apple, da še naprej ne prevajajo menija na napravah v slovenski jezik.

V Sloveniji registrirana podjetja k rabi slovenskega jezika zavezuje zakon o javni rabi slovenščine. O uvedbi takšne zakonodaje za multinacionalke naj bi ministrstvo za kulturo in tržni inšpektorat prelagala odgovornost drug na drugega.

Problem se je zaostril z Jenšterletovim nastopom na 16. nujni seji odbora za kulturo v DZ konec februarja, po katerem mu je ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko sprva prepovedala udeležbo, čeprav ga je odbor izrecno povabil, nato pa mu je dovolilo, v kolikor govori le o zgodovinskih prizadevanjih službe za slovenski jezik. Po tem so ga v DZ »sankcionirali«.

Jenšterle ocenjuje, da se komunikacija v poslovnem svetu čedalje bolj globalizira, zato je slovenščino očitno potrebno »izsiliti«. Apple denimo pozna hrvaški meni na napravah.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki