Petra Greiner, Portal 13: Humanost pri živalih peša pri sočloveku
Na blogu Portal 13 Petra Greiner piše o odnosu do živali in do ljudi.
Prijateljica ji je nedavno zaupala, da so že nekaj časa omejeni glede obiskov in drugih aktivnosti, ker njihovega kužka močno načenja bolezensko stanje s starostjo vred. Težko pa ji je bilo razumeti, da Petra pred skokom na obisk preveri kakšno zatočišče lahko omogoči drugorojenki.
Petra nato predstavi, kako velikokrat se zgodi, da sorodniki najdejo veliko ljubkovalnih besed za svojega psa. V naročju ga božajo in mu posvetijo veliko svoje pozornosti, medtem pa je njena hčerka le streljaj proč. A nje ne pozdravijo, se je ne dotaknejo in zanjo nimajo ene lepe besede.
"Medtem, ko rešujete štirinožne prijatelje iz zavetišč, predlagam iskanje nadomestnih mater za moje posebne prijatelje, ki so brez vrvi priklenjeni na postelje različnih zavodov" pravi avtorica o umirajočih ljudeh v različnih zavodih.
Obče gledano je moč čutiti več empatije do živali, kot v pogledu na prizadetega posameznika. Veliko več zaščite je mogoče opaziti v rokah prostovoljcev, ki male znance vozijo le na sprehod s povodcem, kot neplačana pomoč do veliko bolj zaostale duše, ki strmi le v strop.
Humani smo do zelo bolnih živali, medtem pa človeka, ki se bojuje s svojo bolečino ali neozdravljivo boleznijo puščamo hirati.
Petra Greiner tako na svojem blogu Portal 13 konča s tem, da ima dandanes sočutje do živali večje in bolj globoke razsežnosti, kot iskrena skrb do sočloveka.
Prijateljica ji je nedavno zaupala, da so že nekaj časa omejeni glede obiskov in drugih aktivnosti, ker njihovega kužka močno načenja bolezensko stanje s starostjo vred. Težko pa ji je bilo razumeti, da Petra pred skokom na obisk preveri kakšno zatočišče lahko omogoči drugorojenki.
Petra nato predstavi, kako velikokrat se zgodi, da sorodniki najdejo veliko ljubkovalnih besed za svojega psa. V naročju ga božajo in mu posvetijo veliko svoje pozornosti, medtem pa je njena hčerka le streljaj proč. A nje ne pozdravijo, se je ne dotaknejo in zanjo nimajo ene lepe besede.
"Medtem, ko rešujete štirinožne prijatelje iz zavetišč, predlagam iskanje nadomestnih mater za moje posebne prijatelje, ki so brez vrvi priklenjeni na postelje različnih zavodov" pravi avtorica o umirajočih ljudeh v različnih zavodih.
Obče gledano je moč čutiti več empatije do živali, kot v pogledu na prizadetega posameznika. Veliko več zaščite je mogoče opaziti v rokah prostovoljcev, ki male znance vozijo le na sprehod s povodcem, kot neplačana pomoč do veliko bolj zaostale duše, ki strmi le v strop.
Humani smo do zelo bolnih živali, medtem pa človeka, ki se bojuje s svojo bolečino ali neozdravljivo boleznijo puščamo hirati.
Petra Greiner tako na svojem blogu Portal 13 konča s tem, da ima dandanes sočutje do živali večje in bolj globoke razsežnosti, kot iskrena skrb do sočloveka.
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
[email protected]
Jaz pa mislim, da kdor ne mara živali, ne mara tudi ljudi. Tudi žival je živo bitje, ki je odvisno od človeka in od njegovega ravnanja (npr. pes). Nič nimam proti pasjeljubcem (tudi sama imam psičko).
Dejstvo je pa, da se današnji človek zelo boji smrti, umiranja, prizadetosti. Današnji človek je krhek, ranljiv in prestrašen. Le kaj reči težko prizadetemu otroku? Mislim, da je veliko ljudi v zadregi. Vsakega nekako prešine: Kaj, če se tudi meni zgodi kaj takega. Lažje se je delati slepega in gluhega.
Kaj reči bolnemu starčku - starki, ki onemogel leži nekje zapuščen v domu, gleda v strop in čaka odrešilno smrt? Ali lahko rečeš, da bo boljše, ko veš, da ne bo? Mnogo ljudi je strah bolnišnice, domov, umiranja... niso zato slabi ljudje, verjemite.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.