Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
»Od prvega hipa smo komunicirali, da bi želeli, da je to proslava vseh, ne glede na vse razlike med nami,« je na nacionalni televiziji pojasnil Sebastjan Jeretič (Ukom) in dodal, da je sicer razumljivo tudi pričakovanje državnega grba in državnih simbolov - saj gre za dan samostojne Slovenije. Po njegovih besedah, ne glede na vse razlike, živimo v eni državi - tudi zato bosta letos na proslavi dva govorca. Medtem ko so se zaradi spremembe prvotnih navodil v protokolu v ZZB NOB odločili, da se bodo državne slovesnosti udeležili, pa marsikdo meni, da je bila poteza napačna. »Govorimo o državni proslavi in na državnih proslavah imamo pač samo državne simbole,« je tudi osamosvojitelj Igor Bavčar eden tistih, ki meni, da petokraka zvezda na državni slovesnosti nima kaj iskati.
Slovenija letos obeležuje 35 let samostojne države, na predvečer praznika bo poleg osrednje državne slovesnosti potekalo še več drugih. Že v torek je v ljubljanski stolnici potekala maša za domovino, ki so jo darovali slovenski škofje, danes pa se bosta na slavnostnih sejah med drugim sestala DZ in DS, predsednica republike pa bo v predsedniški palači sprejela svojce padlih v vojni za Slovenijo leta 1991. Proslava na Trgu republike se bo nocoj pričela 15 oz. 10 minut čez deveto - na njej bosta tokrat slavnostna govorca dva, predsednica republike Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Janez Janša. Glede tega je bilo na strani predsedničinega urada nekaj nezadovoljstva, do drugega zapleta pa je prišlo zaradi protokolarnih navodil okoli državnih simbolov na vrhu drogov.
Predsednik vlade 🇸🇮 @JJansaSDS se je udeležil svete maše za domovino ob dnevu državnosti v stolnici svetega Nikolaja v Ljubljani.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 23, 2026
Sveto mašo je daroval predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof msgr. dr. Andrej Saje. Maše v ljubljanski stolnici so se udeležili… pic.twitter.com/rF16gesvtp
V Zvezi združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB) so v ponedeljek sporočili, da se zaradi določila o praporih proslave ne bodo udeležili - na vrhu droga imajo namreč petokrako zvezdo, v protokolu pa so določili, da mora biti na praporih državni grb. Po njihovi oceni so pri protokolu z zahtevo v vabilu izključili pomemben del zgodovinske dediščine slovenskega naroda. Tudi iz Društva TIGR Primorske, kjer imajo na vrhu droga lipov list, so v ponedeljek sporočili, da jih na proslavo ne bo. Navodila protokola RS so obsodili tudi v Zvezi veteranov vojne za Slovenijo in Zvezi policijskih veteranskih društev Sever, a so sporočili, da se bodo osrednje slovesnosti ob dnevu državnosti udeležili - saj so »bistveno prispevali temu, da imamo danes svojo lastno samostojno in suvereno državo«.
Sledil je preobrat ...
Do preobrata je prišlo že v ponedeljek zvečer, ko sta predsednika obeh združenj povedala, da se bodo proslave udeležili, pred tem so namreč svoje zahteve omilili tudi pri protokolu. Predsednik koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve Jelko Kacin je zatrdil, da so praporji zelo zaželeni na tej slovesnosti.
🇸🇮 Slovenija je skupni dom vseh njenih državljank in državljanov, njena prihodnost pa temelji na povezanosti, odgovornosti, spoštovanju in zaupanju v lastne sposobnosti.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 21, 2026
Vljudno vabljeni na državno proslavo ob 35. obletnici samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije.… pic.twitter.com/8nO3lJQZjG
Kot smo že pisali, je protokol RS veteranskim organizacijam poslal novo vabilo na osrednjo proslavo ob dnevu državnosti - v novem vabilu ni zahteve, da morajo imeti praporji ali zastave na vrhu grb RS. V. d. direktorja Urada vlade za komuniciranje (Ukom) Sebastjan Jeretič je priznal, da so bili morda malo nerodni oz. da je prišlo do komunikacijskega šuma. Da bodo na vrhu drogov obvezni državni grbi, je sicer prejšnji teden v našem podcastu povedal že Kacin - ali je res prišlo do komunikacijskega šuma, je tako težko oceniti. Je pa vsekakor prišlo do spremembe. Kot je izpostavil Jeretič, bodo na proslavi pokazali, da so vabljeni vsi, ne glede na razlike. Kot je dejal, je vesel, da so zadevo razpletli in da bo lahko na proslavi stisnil roko prijatelju Marijanu Križmanu (ZZB NOB) - čeprav se z njim ne strinja o vsem.
Mnogi so mnenja, da petokraka zvezda na slovesnosti nima kaj iskati
Medtem ko je Jeretič izpostavil, da razume odziv organizacij, katerih identiteta temelji na drugih simbolih - tudi zato, ker segajo v zgodovino pred samostojno državo in celo onkraj meja, pa so na drugi strani mnogi mnenja, da za zvezde na proslavi ob dnevu državnosti pač ni prostora. »Govorimo o državni proslavi in na državnih proslavah imamo pač samo državne simbole,« je za Novo24tv komentiral osamosvojitelj Igor Bavčar. Pravnik za področje teorije o državi Andrej Fink je za isti medij dejal, da je rdeča zvezda nedvomno izraz prejšnjega totalitarnega sistema, o čemer se je izrazila Temeljna ustavna listina v času osamosvojitve. Tudi zgodovinar in nekdanji direktor Muzeja slovenske osamosvojitve Jože Dežman je za Domovino zatrdil, da je bila rdeča zvezda na praporu uničevalnega komunizma. Po njegovem mnenju bi partizanske enote na slovesnost lahko prišle tudi drugače - tako, da obsodijo komunizem.
Morda lahko razumem to odločitev je pa gotovo ne podpiram.
— ☃️Sergij☢️ (@2021m2021) June 24, 2026
Zvezda nima kaj iskati na proslavi slovenske države, nima kaj iskati ZZB in ugrabljeni ter zlorabljeni TIGR.
Dovolj nastavljanja "drugega lica".
Treba je nastopiti ODLOČNO in še enkrat ponavljam- RAZBIJTE MEDIJE LEVICE‼️ pic.twitter.com/zjc6CDmdin
Da se s potezo protokola - torej s tem, da so na proslavi dobrodošle tudi petokrake zvezde - marsikdo ne strinja, je videti tudi na družabnih omrežjih. »Morda lahko razumem to odločitev, je pa gotovo ne podpiram. Zvezda nima kaj iskati na proslavi slovenske države, nima kaj iskati ZZB ter ugrabljeni in zlorabljeni TIGR,« je na omrežju X napisal Sergij. »Zadnji okupator in agresor je bila ZK pod simbolom rdeče zvezde. Potolkla je več naših ljudi kot okupatorjev. Mnogi so še ponosni na to. Delati se, da smo enotni je bedarija, ki bi ji morali narediti konec,« je napisal drug uporabnik.
Obeležujemo 35 let od zgodovinskih dogodkov, ki so Slovencem prinesli lastno državo
V opoziciji predlagali nov državni praznik - dan Triglava
Pred državnim praznikom so v Svobodi vložili zakonski predlog, s katerim predlagajo nov državni praznik - dan Triglava. Slovenija bi ga praznovala 7. avgusta, ki sicer ne bi bil dela prost dan. Kot je dejal poslanec Lenart Žavbi bi tako praznovali dan enotnosti, spomin na skupno zgodbo in korenine. »Triglav je bil simbol vseh gibanj za emancipacijo slovenstva, osvobodilne fronte, osamosvojitve, navsezadnje so tako partizanke in partizani nosili triglavke in tudi ob osamosvojitvi je na Triglavu zaplapolala slovenska zastava,« je Žavbi obrazložil zakonski predlog.
4 komentarjev
AlojzZ
Med dobrim in zlim ne more biti enačaj. Eno izključuje drugo.
Kugy
Mogoče res ni pravi trenutek za delitve, vendar čas bi že bil, da dopovemo narodu, da rdečo zvezda ne more biti simbol OF. Rdeča zvezd je bila povzeta z oktobrsko revolucijo in simbolizira sovjetsko komunistično državo. Kasneje so jo povzeli komunisti širom sveta. Tudi naši komunisti, ki so po vzoru sovjetov zlorabili okupacijo za revolucijo, načrtovali sovjetsko republiko katere simbol je bila r. zvezdo. Moj oče je po prihodu v partizane nosil triglavsko. Zvezde so prišle kasneje, ko so poltkomisarji dosegli svoje. Pritiski so bili vedno hujši, grožnje, teror je vedno bolj spominjal na fašistične prijeme, ki pa so bili primorskim fantom še kako znani. Rdeča zvezda je simbol diktature ki je narod pahnile v nepotrebne člove§ke in materialne izgube. Današnji post komunisti se te resnice bojijo, ker vejo da se jim brez nje vse poruši. Po 35 letih bi bil čas , da se narodno zavedne partizane odreši zvezde. Na ploščicah NOB in talcev na Hrvaškem jih ni več. Poleg Rusov smo verjetno edini.
MEFISTO
Pametnih ljudi rdeča peterokraka zvezda ne deli. Rdeča zvezda nas nikakor ni osvobodila, temveč okupirala. Zaradi nje za razliko od ostale Evrope pri nas še dolgo po vojni ni utihnilo orožje. Novi okupatorji niso znali vladati in ne gospodariti, zato so dolga leta pod simbolom rdeče zvezde le tuhtali, koga je treba še ustreliti, izgnati, zapreti ali kako drugače onemogočiti.
Jože Kurinčič
Mnenja niso "deljena", ampak različna, nasprotna ... Deljeno je, tisto, kar se razdeli. Mnenje je težko deliti.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.